Ramazana Özel 10 Farklı Ekmek Tarifi

Anadolu’nun zengin ekmek kültürü, ramazan ayında farklı ekmek tarifi seçenekleriyle sofranıza geliyor. Ramazan, dayanışma ve bereketin ön plana çıktığı yılın en özel ayıdır. Bu kutsal ayda iftar sofralarına özenle hazırlanan ekmekler, sadece birer besin kaynağı değil, aynı zamanda paylaşımın ve sevginin simgesi haline gelir. Tabii ki tüm yıl heyecanla beklenen ramazan ayı, birçok tadı da beraberinde getiriyor. Kuşkusuz bunlardan en önemlisi de ramazan pidesi. Fakat ramazan ayında pide dışında farklı ekmek tarifleri arayanlar için lezzetli bir liste hazırladık. İftar ve sahur sofralarına farklılık katacak ekmek tarifleriyle, ailecek oturduğunuz ramazan sofraları daha da lezzetlenecek. 

Birbirinden lezzetli on ekmek tarifimizin lezzetini Pakmaya Yaş ve Kuru Hamur Mayaları ile kabartacağız. 


 • Lif Deposu: Karabuğday Ekmek Tarifi

Razaman ayında beslenmenin ne kadar önemli olduğu artık hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. İyi bir sindirim için lif alımının önemi uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Karabuğday ekmeği de içerdiği liflerle ramazan ayında özellikle sahur sofralarında yerini alabilecek bir ekmek. 

Sahur sofraları için lif kaynağı Karabuğday Ekmek Tarifi


 • Yumuşacık Bir Lezzet: Haşhaşlı Ekmek Tarifi 

     

Yumuşacık dokusu ve haşhaşın lezzeti ile ramazan sofralarını sarmalayacak bir ekmek tarifi için malzemelerimizi hazırlayalım. Haşhaşlı çörek olarak bilinen da tarifimiz, özellikle sahur sofralarına çok yakışacak. Haşhaşlı ekmek tarifimiz, Pakmaya Yaş Hamur Mayası ile yumuşacık kabaracak, haşhaşın verdiği lezzetle tatlanacak. 


Sahur sofralarına yumuşacık bir lezzet: Haşhaşlı Ekmek Tarifi


 • Besin Zengini: Cevizli Ekmek Tarifi

Ramazan ayı bereketi ve paylaşmayı temsil eden, yılın en özel ayıdır. Hepimizi heyecan saran bu ayda, beslenmemize de ayrıca dikkat etmemiz gerekiyor. İftar ve sahur sofralarımıza eşlik edecek ekmekleri daha besleyici kılmak için ceviz bulunmaz bir besindir. Cevizli ekmek tarifi ile siz de ramazan sofralarınızı daha besleyici ve zengin hale getirebilirsiniz. Pakmaya Instant Kuru Maya ile kabaracak cevizli ekmek tarifini denemeyi unutmayın. 

Doyurucu ve zengin ekmek tarifi: Cevizli Ekmek Tarifi


 • Enerji Deposu: Siyez Unlu Ekmek Tarifi

Ramazan ayı, manevi yoğunluğun yanında özellikle gününü hareketli geçirenler için günlük koşturmanın daha fazla hissedildiği bir ay. Bu nedenle ramazan ayında günlük ihtiyaç duyulan enerjinin alımı çok önemli. İşte tam bu noktada ramazan sofralarında yerini alacak bir ekmek tarifimiz var; siyez unlu ekmek tarifi

Enerji depolarınızı doldurun: Siyez Unlu Ekmek Tarifi


 • Tuzsuz Beslenenlere Özel: Tuzsuz Ekmek Tarifi

Tuzsuz beslenenler için lezzetinden ödün vermeyen tuzsuz ekmek tarifi hazırladık. Ramazan ayında sofralarda tuzsuz beslenenleri sevindirecek ekmek tarifimizin yapımı çok pratik. Hem sahur hem de iftar sofralarında yer bulacak ekmek tarifi, sadece beş malzeme ile hazırlanıyor. 

Alternatif bir ekmek: Tuzsuz Ekmek Tarifi


 • Sofraların Vazgeçilmezi: Tam Buğday Unlu Ekmek Tarifi

     

Ramazanda olmazsa olmaz ekmek tariflerinden biri de tam buğday unlu ekmek tarifi. Hem besin değerleri yüksek hem de içerdiği zengin lifle ramazan ayında mutlaka tercih edilmesi gereken ekmekler arasında yerini alıyor.

Ramazan sofralarına zenginlik katan: Tam Buğday Unlu Ekmek Tarifi


 • İftar Sofralarına Özel: Sarımsaklı Ekmek Tarifi

İftar sofralarına çok yakışacak bir tarifimiz var; sarımsaklı ekmek tarifi. İftar sofralarında çorbaların yanına çok yakışacak sarımsaklı ekmek, ramazanda favori lezzetleriniz arasında yerini alacak. Et yemekleriyle de iyi bir ikili olan sarımsaklı ekmek tarifi, iftar tarifleriniz arasında mutlaka yerini almalı. 

İftar sofranıza lezzet katın: Sarımsaklı Ekmek Tarifi


 • Sahurda Hafif Bir Lezzet: Sütlü Ekmek Tarifi

Sıradaki ekmek tarifi, ramazanda sahur sofralarına özel bir tarif. Hem malzemeleri hem de hazırlanışı oldukça basit olan sütlü ekmek tarifi, sahurda hafif lezzetler arayanlar için birebir. Çıtır kabuğu ve yumuşacık hamuru ile ramazan tarif listenizde yer alması gereken bir lezzet. 

Yumuşacık hamuru ile Sütlü Ekmek Tarifi


 • Sofraların Vazgeçilmezi: Baget Ekmek Tarifi

Türk mutfağında sofraların baş tacı dediğimiz şüphesiz ilk akla ekmek gelecektir. Ramazan ayı her ne kadar ramazan pidesi ile özdeşleşse de, baget ekmek sofraların yıldızı olmaya devam ediyor. Biz de evde yapabileceğiniz kolay baget ekmek tarifi hazırladık. 

Hem sahur hem de iftar sofralarının vazgeçilmezi: Baget Ekmek Tarifi


 • Kepekli Ekmek Tarifi

En gözde ekmekler arasında yer alan kepekli ekmek de ramazan tarifleri listesinde yer almalı diye düşünüyoruz. İçerdiği liflerle oldukça doyurucu olan kepekli ekmek, özellikle sahur sofranızda yerini alabilir. 

Uzun süre size tok tutacak lezzet: Kepekli Ekmek Tarifi