Hem Pratik Hem Lezzetli: Mereng Nedir, Nasıl Yapılır?

Tek başına harika bir tatlı olarak tüketilebildiği gibi dondurmaları, meyve salatalarını ve pastaları süslemek için de tercih edilen mereng, ülkemizde köpük kurabiye adıyla da biliniyor. Pastane raflarını süsleyen ve yemesi oldukça zevkli olan bu kurabiye çeşidi, yalnızca birkaç basit malzemenin bir araya gelmesiyle yapılabiliyor.

Peki dünya mutfağında kendine yer bulmuş ve özellikle Avrupa’da çok sevilen mereng hakkında daha çok şey öğrenmeye ne dersiniz? Böylece hem dünyaca ünlü tatlara dair daha fazla bilgi sahibi olabilir hem de ailenizle severek tüketebileceğiniz bu kurabiyelerin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Mereng Nedir?

mereng nedir

Mereng, ülkemizde beze olarak da anılmaktadır. İlk defa ne zaman ve kim tarafından yapıldığına dair birçok iddia bulunan mereng, bazı tarihçilere göre ilk olarak 17. yüzyıl sonlarında İtalyan şef Gasparini tarafından yapıldı. 

Bazı tarih uzmanları ise bezenin tarihinin daha eskiye dayandığını savunuyor. Buna göre, beze tarifinin ilk olarak 1604 yılında İngiltere’de Lady Elinor Fettiplace’in el yazması kitabında “beyaz biskit ekmeği” adı ile kayıtlara geçtiğine işaret ediyorlar. 

Mutfağın Yıldızı Pakmaya olarak biz de köklü ve gizemli bir geçmişe sahip olan merengin günümüzde başta Fransa, İtalya ve İsviçre olmak üzere dünyanın pek çok noktasında beğeniyle tüketildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki bu sevilen lezzet evde yapılabilir mi? Tabii ki! Vereceğimiz reçeteyi dikkate alarak siz de beze, köpük kurabiye veya mereng olarak bilinen tarifi hayata geçirebilirsiniz.

Mereng (Beze) Nasıl Yapılır?
mereng nasıl yapılır

Köpük köpük formunu yumurta akına borçlu olan merengi hazırlaması biraz zaman alsa da tarif için gereken malzemeler hemen her evde bulunan cinsten. Ancak merenglerin ideal forma kavuşmasını sağlamak için malzemeleri çırpmak üzere mikserden destek almanızda fayda olduğunu en baştan belirtmiş olalım.

Böylece daha pratik bir şekilde hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle pastane işi merengleri aratmayan bir tat elde edebilirsiniz. Mereng veya beze yapımında başrolü üstlenen malzemenin yumurta akı olduğunu belirtmiştik. Tüm malzemeleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

    • 4 adet yumurtanın akı
    • 4 yemek kaşığı Pakmaya Pudra Şekeri
    • ¼ çay kaşığı tuz

Yukarıdaki üç malzemeyi hazırladıktan sonra öncelikle yumurta aklarını tuz ile birlikte düşük devirde mikserle çırpmaya başlayın. Ardından merengleri köpürtecek Pakmaya Pudra Şekeri’ni azar azar ekleyin ve karışımı yüksek devirde 20 dakika kadar mikserle çırpın.

Giderek katı bir hal alan köpüklü karışımı krema poşetine doldurun ve yağlı kağıt ile kapladığınız fırın tepsisi üzerine dilediğiniz boyutta sıkmaya başlayın. Aralıklı olarak sıktığınız köpükleri önceden ısıtmış olduğunuz fırında 100 derecelik ısıda 90 dakika pişirin. Pişen merengleri ılıyana kadar fırında bekletin ve oda ısısına geldikten sonra servise hazır hale getirin.

Bu tarifi elbette farklı malzemelerle zenginleştirerek damak zevkinize uyan farklı mereng çeşitleri de elde edebilmeniz mümkün. İşte Mutfağın Yıldızı Pakmaya’dan ilham veren 2 farklı mereng tarifi...

Bademli ve Çikolatalı Mereng Tarifi
mereng

Yediden yetmişe herkesin kalbini çalacak bademli ve çikolatalı mereng tarifinin lezzet sırrı, elbette ki Pakmaya Bitter Parça Çikolata, tereyağı ve Pakmaya ŞefKrema ile hazırlanan ganaj dolgusu. Bademli iki mereng arasını dolduran ve damaklarda lezzet patlaması yaratan bademli ve çikolatalı mereng tarifini detaylı olarak görüntülemek için buraya tıklayın!

Güllü Pudingli Beze Tarifi

mereng

Pakmaya Güllü Puding ile lezzeti bambaşka bir boyuta taşınan güllü pudingli beze tarifi, özellikle davetlerin yıldızı olacak! Sıcacık çayın yanına çok yakışan güllü pudingli beze tarifinin tüm detayları ise burada!