Tadına Doyum Olmaz: Kolay Pişi Tarifi

Anadolu’nun binlerce yıllık lezzeti pişi veya bişi, genellikle uzun kahvaltıların yıldızı olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar annelerin, anneannelerin ve babaannelerin elinden yemeye alışık olsak da aslında kolay pişi tarifi sayesinde dilediğiniz her an pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir hamur işi olduğunu da söylememiz gerek.

Her evde kolaylıkla bulunan malzemelerle hazırlanan ortası delik formda pişileri piştikten sonra ailenizle birlikte marmelat, reçel ya da çikolataya batırarak da tüketebilirsiniz. 

Kolay Pişi Tarifi Nasıl Yapılır?


Pişi yapmanın aslında zor olan tek yanı, hamurunun mayalanmasını beklemek. Bu aşama da zaten sabır gerektirdiği için insanı zorluyor. Fakat bu bekleyişin sonunda mayalanan ve mükemmel kabarıklığa ulaşan hamurun enfes bir pişiye dönüştüğüne tanık olmak, kelimenin tek anlamıyla “benzersiz” bir deneyim.

Eğer siz de bu deneyimi yaşamak, aileniz ve sevdiklerinizle keyifle tüketeceğiniz mükemmel bir lezzete imza atmak istiyorsanız, “acaba yapabilir miyim??” diye hiç kaygılanmayın ve Mutfağın Yıldızı ailesi olarak sizin için derlediğimiz kolay pişi tarifi için kolları sıvayın. İşte kalabalık hafta sonu kahvaltılarının neşesi pişi tarifi ve pişi yapımının püf noktaları...

Gereken Malzemeler

Başta da belirttiğimiz gibi pişi, her evde halihazırda bulunan malzemelerle yapılabiliyor. Bunda sanıyoruz ki pişinin ilk sofralara geldiği tarihlerde ürün çeşitliliğinin az olmasının büyük bir payı var. Ancak bu enfes lezzet, sadeliğinden ve pratikliğinden beklenmediği kadar da doyurucu. 

Büyük büyükannelerimizin bize alçak gönüllülüğü ve cömertliği aynı anda öğrettiği bu pratik mayalı pişi tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler ise 10 su bardağı buğday unu, yarım çay bardağı toz şeker, 1 tatlı kaşığı kadar tuz, 1 çay bardağı kadar ayçiçek yağı, Pakmaya Yaş Maya, 2,5 su bardağı ılık su ve hamuru kızartmak için de sıvı yağ.

Bu kadarcık malzemeyle hazırlayacağınız pişiler ise yaklaşık 10-12 kişiye yetebiliyor. O halde dilerseniz artık büyük büyükannelerimizin özel tariflerinden biri olan pişinin nasıl yapıldığını incelemeye başlayalım.

Pişi Yapım Aşamaları


    • Unu, şekeri, tuzu, yağı, yaş mayayı, kabartma tozunu ve suyu hamur yoğurma kabına aktarın ve tüm malzemelerin birbiriyle özdeşleştiğinden emin olana kadar yoğurun. Eğer hamur yoğurma makineniz varsa, malzemeleri makinenin haznesinde de yoğurabilirsiniz.
    • Hazır hale gelen hamurun üzerini temiz bir bezle örtüp oda sıcaklığında yaklaşık 40-45 dakika mayalanması için bekleyin. 
    • İyice kabaran hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Parçaların ortalama 40-50 gramlık bezeler oluşturması yeterli olacaktır.
    • Bezeleri avcunuzun içinde yuvarlayıp ortasında parmağınızla delikler açın.
    • Artık pişi görüntüsüne kavuşan bezeleri kızgın yağda kızartın ve kızaran pişileri servis tabağına alın.

Kolay Pişi Tarifi İçin Püf Noktaları

Kolay pişi tarifi aşamalarını öğrendikten sonra artık sıra, herkesin sırrına ermek isteyeceği mükemmel pişiler için dikkat etmeniz gereken noktalara geldi. İlk olarak pişi yaparken hamur elde etmek için kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerektiği uyarısını yapmış olalım. İdeal ısıdaki malzemeler, hamurunuzun iyi kabarmasını sağlayacaktır. Hamurun iyi kabarması da tabii ki pişinizin puf puf olması anlamına gelmektedir.

Bir diğer önemli nokta da hamurlarınızı derin yağda kızartmak. Yani kızartma için kullandığınız kabın neredeyse yarısı kadar yağ doldurmanız gerekiyor. Bu sayede pişilerin her tarafının iyice kızarmasını sağlayabilirsiniz. Çok fazla yağ kullanmak istemiyorsanız, kızartma işlemi için küçük bir kap tercih edebilirsiniz. 

Derin yağda kızarttıktan sonra her kızartma tarifinde olduğu gibi pişide de yağ çekmesi sorunuyla karşılaşmanız olası. Bunun önüne geçmek ise oldukça kolay. Tek yapmanız gereken servis tabağına havlu kağıt sermek. Ayrıca kızarmış pişileri alırken kevgir kullanmak da fazla yağı süzdürmenizi sağlayacaktır.