Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? Püf Noktalarıyla Ayva Tatlısı Tarifi

Türk geleneksel mutfağının önemli bir parçası olan ayva, meyve haliyle olduğu kadar tatlısıyla da beğeni topluyor. Hatta belki de en sevilen meyveli tatlılardan biri olan ayva tatlısı, meyveli tatlılar arasında da rekabeti başarıyla sırtlanıyor. Peki ayva tatlısı nasıl yapılır? 

Aslında pratik bir tarifi olsa da belli başlı noktalarda özen ve dikkat gerektiren ayva tatlısını yapmanın çok zor olduğunu düşünenlerin sayısı yadsınamayacak kadar fazla. Bunda tabii ki ilk denemede istediği sonucu alamayanların etkisi büyük.

Fakat sizin için derlediğimiz püf noktalar ve detaylı tarifle her seferinde en güzel ayva tatlısını yapabilmeniz mümkün hale gelecek. İşte tüm incelikleriyle ayva tatlısı yapımı hakkında bilmeniz gerekenler…

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

ayva

Sevdiklerinizin hem gözlerini hem de midelerini bayram ettirecek bir ayva tatlısı hazırlamak istiyorsunuz. Fakat yapımının çok zor, kıvamını tutturmanın neredeyse imkansız olduğunu sanıp çekimser kalıyorsunuz. Eğer durum böyleyse tam da size göre bir tarifimiz olduğunu söyleyebiliriz.

Her ayrıntının düşünüldüğü tarifimizi deneyip verdiğimiz püf noktalarına da dikkat ettiğiniz zaman ayva tatlınızın elinizin lezzetiyle de birleşerek mükemmel bir kıvama kavuşacağından eminiz. Bunun için ihtiyacınız olan tüm malzemeler ise 6 adet ayva, toz şeker, 2-3 adet karanfil, toz ya da çubuk tarçın, su ve ayva çekirdeği. 

Ayrıca tatlınızı servise en güzel şekilde hazırlamak için soğuk süt, Pakmaya Krem Şanti ve 1 tutam da tarçına ihtiyacınız olacağını belirtmeden geçmeyelim. Ek olarak, tatlınızı süslemek için kuru üzüm, narlı lokum ve ceviz içi kullanmanızı da tavsiye ederiz.

Görüntüsüyle İştah Kabartan Ayva Tatlısı Yapımı

Ayva tatlısı nasıl yapılır sorusuna yanıt verdiğimiz içeriğimizde öncelikle bir önceki başlıkta sıraladığımız malzemeleri hazırlamanızın yararınıza olacağını belirtmemizde fayda var. Böylece ihtiyaç duyduğunuz anda herhangi bir malzemeye ulaşmak için zaman kaybetmeyecek ve pratik bir şekilde tarifi uygulamaya devam edebileceksiniz.

Tarifi uygulamaya ise krema, süt, krem şanti ve tarçını çırparak başlayabilirsiniz. Daha sonra karışımı bir süre buzdolabında beklemeye bırakın. Bu esnada içini oyup temizlediğiniz ayvaları geniş bir tencere içine yerleştirin ve içlerini de toz şeker ile doldurun.

İçerisine ayvaları geçecek kadar su ilave ettiğiniz tencereye karanfil, tarçın ve ayva çekirdeklerini de ekleyip orta ateşte pişirmeye başlayın. Tatlınız piştikten sonra servis tabağına alıp süsleme malzemeleri ve daha önceden hazırlamış olduğunuz krem şantili karışımla dekore ederek sunuma hazırlayabilirsiniz.

Ayva Tatlısı Tarifi İçin Önem Verilmesi Gereken Püf Noktaları

kaymaklı ayva tatlısı

Ayva tatlısı en sevilen Türk tatlılarından biri olarak karşımıza çıksa da olması gereken kıvamı her isteyen tutturamayabiliyor. Ayva tatlısı nasıl yapılır diye düşünüldüğünde tarifi uygularken dikkat edilmesi gereken püf noktaları herkesin bilmiyor olması önemli bir faktör. 

Bu anlamda örneğin tatlının dekorasyonunu yapmadan önce soğumasını beklemek, öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan. Çünkü ayvalar henüz sıcakken üzerine ilave edeceğiniz krem şantili karışım eriyip akacaktır ve bu da ideal görüntüyü elde etmenin önüne geçecektir. 

Ayrıca tarifin başında hazırladığınız krem şantili karışımı buzdolabında en az 1 saat bekletmeniz, karışımın ideal kıvamı almasını sağlayacaktır. Bu da süsleme aşamasında istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Diğer yandan ayva tatlınızı yaklaşık 30 dakika kadar tencerede pişirdikten sonra 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yeniden pişirerek karamelize etmeyi de deneyebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde ayva tatlınızın daha koyu bir renge kavuşması mümkün hale gelecektir.