Aşure Günü Ne Zaman? Aşure Gününün Önemi Nedir?

Halk geleneğinde önemli bir yeri olan aşure tatlısı, hem çok sevilen hem de sosyal dayanışmayı teşvik eden bir tariftir. Bu tatlıya adını veren aşure günü ise kutlamaya değer görülen kıymetli bir gündür. Peki aşure günü ne zaman?

İslam dininde birçok önemli olayın gerçekleştiği aşure günü, aynı zamanda toplumsal boyutta da önem verilen bir tarihtir. Bu nedenle aşure günü geldiğinde taze kuruyemişler, bakliyatlar, tahıllar ve meyvelerle taçlandırılan aşure tatlısı yapılır ve çevredekilere dağıtılarak bir tür kutlama gerçekleştirilir. 

Mutfaktaki en büyük yardımcınız Pakmaya Mutfağın Yıldızı olarak biz de aşure gününe dair bilmenizde fayda olan ayrıntıları bir araya getirmek istedik. Siz de aşure günü ne zaman, nasıl kutlanır, neler yapılır gibi soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilir ve lezzetli aşureler yaparak bu günü sevdiklerinizle kutlayabilirsiniz.

Aşure Günü Ne Zaman?

aşure

Aşure günü ne zaman sorusunun yanıtı, aslında sorulan soruda gizli. Aşure gününe ismini veren “aşure” veya “aşura” kavramının kökenine baktığımızda, Arap dilinde “on” anlamına gelen “aşere” ve “onuncu” anlamına gelen "âşir" kelimelerine rastlamaktayız. Bu detay da bize bu özel günün ayın 10. gününe denk geldiğine işaret etmekte. Peki ama hangi ay?

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu gününü belirten aşure günü, bu yıl 29 Ağustos 2020 tarihine denk gelmektedir. İslam inancına göre en kıymetli dört aydan biri olarak görülen Muharrem ayının en önemli günü ise tarihte pek çok önemli olayın yaşandığına inanılan aşure günüdür. 
 

Aşure Günü Neden Önemlidir?

meyveli aşure

Daha önce de belirttiğimiz gibi aşure günü, çok sayıda hayırlı olaya sahne olan kutlu bir gündür. Örneğin tarihte bu gün Hazret-i Âdem’in tövbesi kabul edilmiş, Hazret-i Nuh tufan felaketinden kurtulmuş, Hazret-i Musa Kızıldeniz’i geçmiş, Hazret-i İsa doğumunun ardından ölümden kurtularak göğe çıkarılmıştır.

Dolayısıyla hem Müslümanlar hem de diğer tüm topluluklar açısından önem taşıyan aşure gününü kutlamak da bir gelenek halini almıştır. Aşure pişirmek, bu tatlıyı sosyal çevre ile paylaşmak, yardımlaşma ve dayanışmayı artırmak ise söz konusu tarihin en güzel sonuçlarındandır.

Aşure Günü’nde Ne Yapılır?

Pakmaya hazır aşure

Aşure günü ne zaman ve neden önemli gibi sorulara yanıt bulduğumuz içeriğimizde şimdi de dilerseniz bu günün anlam ve önemine ithafen toplumumuzda ne gibi âdetlerin yerine getirildiği konusunu inceleyebiliriz.

Aşure gününün dini boyutuna göre Muharrem ayının onuncu gününe karşılık gelen bu günde dileyenler oruç tutarak ibadet edebilir, hasta yakınlarını ziyaret ederek ihtiyaçlarını gidermek için yardımcı olabilir, günahlarının affedilmesi için dua edebilirler.

Bunlarla birlikte aşure gününde, halk geleneğinde önemli bir yer tutan aşure tatlısı yapılarak akraba ve komşulara ikramda bulunulması da en yaygın geleneklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dilerseniz siz de Pakmaya Aşure ile geleneksel aşure lezzetini pratik bir şekilde yapabilir ve sevdiklerinizle paylaşarak mutluluğunuzu artırabilirsiniz.

Aşure yapımını ve bilmekte fayda olan püf noktalarını ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.