8 KİŞİLİK
HAZIRLAMA 15-20 DK
PİŞİRME 15 DK

Saray Aşuresi Tarifi

Sadece lezzeti ve besleyici özellikleriyle değil, manevi anlamda sahip olduğu değerlerle de öne çıkan aşurenin farklı tatlar sunan birçok türü vardır. Genellikle muharrem ayının onuncu gününe denk gelen tarihte yapılarak komşu ve akrabalara dağıtılan aşure, diğer günler için de lezzetli, hafif ve doyurucu bir tatlı seçeneği sunar. Aşurenin tarifinde birçok bakliyat, meyve ve tahıl çeşitleri yer alır. Bu malzemeler arzu edildiği gibi değiştirilerek farklı tatlar yakalanabilir. Aşurenin içine katılan malzemeler gibi hazırlanışı da çeşitli tariflere göre değişiklik gösterebilir. Benzersiz tadıyla öne çıkan Saray aşuresi Osmanlı’dan günümüze ulaşan bir tatlı olarak hazırlanması kolay ve pratik bir tariftir. Eğer farklı lezzetler ve tarifler denemekten hoşlanıyorsanız saray aşuresi tam size göre bir seçenek sunar. İçeriğinde bulunan süt tatlıya muhallebi kıvamı kazandırır. Bu kıvamı sayesinde de benzerlerinden ayrılan saray aşuresi her mevsim için besleyici ve hafif bir tatlı seçeneği sunar. Diğer aşure tariflerine göre daha az malzeme ile hazırlanan bu tatlıyı ailenize ve misafirlerinize ikram ederek mutfaktaki maharetinizi gösterebilirsiniz. Saray aşuresinin damakta bıraktığı kalıcı ve eşsiz tadı ile beğeni toplayabilirsiniz.     

MALZEMELER

Kolaylıkla temin edebileceğiniz 8 kişilik saray aşuresi malzemeleri şunlardır:

Saray aşuresini hazırladıktan sonra üzerini süsleme sırasında bu malzemelere ek olarak dilediğiniz kuruyemiş ve kuru meyve çeşidini kullanabilirsiniz. Bu şekilde kendiniz ve sevdikleriniz için farklı tat alternatifleri sağlayabilirsiniz.

HAZIRLANIŞI

Böylelikle fazla zaman almadan kolay bir şekilde saray aşuresini hazırlanmış olur. Geriye kalan aşureyi servise hazır hale getirmek için süslemektir.

Bunun için tatlıyı servis kaselerine dağıtın. Üzerini küp küp doğradığınız ve suda beklektiğiniz kuru kayısı ve kuru üzüm; iri çekilmiş ceviz ve Antep fıstığı içi, dolmalık fıstık, kuş üzümü ve narla arzu ettiğiniz şekilde süsleyerek aşureyi servise hazır hale getirebilirsiniz.

Süsleme malzemelerini isteğiniz ve damak zevkiniz doğrultusunda değiştirerek kullanabilirsiniz. Örneğin, ceviz içi yerine fındık kullanmayı deneyebilirsiniz. Doğranmış tuzsuz çiğ badem de saray aşuresine çok yakışan lezzet alternatifleri arasında bulunur. Yine aynı şekilde saray aşuresi üzerine serpeceğiniz tarçın hem tat olarak hem de şekeri dengeleyen faydalı ve sağlıklı bir baharat olarak tatlıya eşlik eder. Tarçının enfes aroması ise aşureye iştah açıcı bir özellik katar. Farklı malzemeleri kullanarak süsleyebileceğiniz saray aşuresini ikram ederken değişik damak zevklerinin yanı sıra hoş bir görünüm sağlayarak göze de hitap eden sunumlar yaratabilirsiniz.