KİŞİLİK
HAZIRLAMA DK
PİŞİRME DK

Şeker İlavesiz Çikolatalı Sufle Tarifi

Pakmaya Şeker İlavesiz Sütlü Pul Çikolata ile hazırlayabileceğiniz Şekersiz Çikolatalı Sufle Tarifi sizlerle! Pakmaya Şeker İlavesiz Ürün Ailesi sayesinde pişmanlatmayan masum tatlılar hazırlayabilir; birbirinden lezzetli şekersiz tarifler için bizi takip edebilirsiniz!

Fransız tatlıları deyince akla gelen ilk lezzetlerden biri sufle. Fırından çıkar çıkmaz servis edilmesi gereken sufle, çikolata ile tatlandırıldığı bu lezzete belki diyet yapanlar dışında hayır diyebilecek kimse yoktur. Kimse bu lezzete hayır demesin diye pişmanlatmayan sufle tarifi hazırladık. Peki şekersiz çikolatalı sufle tarifinin diğer sufle tariflerinden farkı nedir? 

Şeker İlavesiz Sufle Tarifinin Normal Sufleden Farkları Nelerdir? 

Şekersiz çikolatalı sufle tarifi, diğer sufle tariflerinden farklı olarak şeker ilavesiz hazırlanmasıdır. Bu sayede daha hafif bir tatlı olur. Tarifte şeker yerine sufleye tat vermek için Pakmaya Şeker İlavesiz Sütlü Pul Çikolata ve olgun muz kullanılır. Şekersiz Çikolatalı Sufle tarifi, diğer sufle tariflerine göre daha pratik ve kolay bir şekilde yapılır. 

Pakmaya şeker ilavesiz tarifler arasında yer alan tarifimiz için malzeme hazırlığıyla tarife başlayabiliriz. 

Şekersiz Çikolatalı Sufle Tarifi Malzemeleri 

Süslemek için 

  • 3-4 adet çilek

Şekersiz Çikolatalı Sufle Nasıl Yapılır?

Şekersiz sufle diğer suflelere kıyasla daha pratik yapılan bir tariftir. Sadece birkaç malzeme ile şekersiz çikolatalı sufle yapabilirsiniz. Çikolata ve muzun muhteşem uyumuyla damaklarda unutulmaz bir tat bırakacak tarif için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

  • Pakmaya Şeker İlavesiz Sütlü Pul Çikolatayı ve tereyağını benmari uslulü eritin. Arada karıştırarak soğumaya bırakın.

  • Benmari usulü çikolata nasıl eritilir, püf noktaları için yazımızı buradan okuyabilirsiniz. 
  • Yumurtaların sarısı ve beyazını birbirinden ayırarak iki ayrı karıştırma kâsesine alın. Yumurtanın beyazını bulutsu bir kıvam alana kadar mikserle çırpın. 
  • Olgunlaşmış muzları püre haline getirin. Yumurta sarılarının üzerine püre haline getirilen muzları, unu, Pakmaya Kakao’yu ve Pakmaya Hamur Kabartma Tozu’nu ilave edin ve karıştırın. 
  • Benmari usulü erittiğiniz ve soğuyan çikolatayı, muzlu harca ekleyin ve karıştırın. 
  • Son olarak karışıma yumurta beyazlarını söndürmemeye dikkat ederken üç seferde ekleyin.

  • Hazırladığınız harcı, yağlanmış sufle kalıplarına yarısından biraz fazla olacak şekilde paylaştırın. 
  • Önceden 180 °C ısıtılmış fırında 8-10 dakika pişirin. Pişme süresi istediğiniz kıvama ve seçmiş olduğunuz sufle kalıplarının büyüklüğüne değişiklik gösterebilir. Suflenin içinin katılaşmaması için çok pişirmemeye özen gösterin.
  • Pişen sufleleri fırından çıkarıp, çilekle süsledikten sonra sıcak olarak servis edin. 

Sufle Yapmanın Püf Noktaları

Sufle tarifleri hazırlanırken bazı püf noktalara dikkat etmek çok daha lezzetli sufleler yapılması için önemlidir. Özellikle yumurta ile ilgili adımları tam ve dikkatli uygulamak, kusursuz bir sufle yapmak için çok önemlidir. 

Tarifte kullanılacak yumurtaların oda sıcaklığın olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca yumurtanın sarısı ve beyazı dikkatli ayrılmalıdır. Yumurta beyazının içerisine yumurtanın sarısı ya da başka bir malzeme bulaşmamalıdır. Aksi durumda yumurtanın beyazı istenilen kıvamda çırpılmayabilir. 

Yumurta beyazlarının bulutsu bir kıvam alana kadar çırpılması gerekiyor. Fazla çırpılan yumurta beyazı sertleşebilir ve sufleye katıldığında parçalanabilir. Yumurta beyazlarının karışım içerisinde söndürülmemesi iyi bir sufle için önemlidir. Bu nedenle sufle hamuruna, çırpılan yumurta beyazını yavaş yavaş üç seferde konulmalı, spatula ile karıştırırken alttan üste doğru hafifçe karıştırılmalıdır. 

Pişirdiğiniz suflelerin kalıptan rahatça çıkması için yağlanıp, unlanmalıdır. Pişirme öncesinde sufle hamurunu kalıplara aktarılırken kalıpların kenarına bulaşmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde sufleler eşit kabarmayabilir. Pişen çikolatalı sufle tarifi soğumadan servis edilmelidir. Sufleler soğudukça hacimlerini kaybedebilir. 

Fransız Lezzeti Suflenin Tarihi

Her ne kadar sufle deyince aklımıza çikolatalı sufle tarifi gelse de, sufle hem tatlı hem de tuzlu olabilir. Fransız mutfağının meşhur lezzetlerinden biri olan sufle, tarihi 18. yüzyıla kadar giden bir tatlıdır. 1742 yılında Fransız şef Vincent La Chapelle, ‘’omelette soufflée’’ ismiyle hazırladığı özel tarifi kaynaklarda geçen ilk sufle tarifi olarak kabul ediliyor.

19. yüzyılda Fransız aşçı Antoine Careme sufleye farklı malzemeler ekleyerek çeşitlendirmiştir. Careme, sufleyi hem tatlı hem de tuzlu olarak yapmış, sufleyi Fransız saray ve aristoraksi sofrasına taşımıştır.  20. yüzyılda sufle çok daha geniş bir coğrafyaya yayılarak popüler olmuştur. 

Tatlı ve Tuzlu Sufle Tarifleri 

Kek tarifleri gibi sufle tarifleri de çeşitlendirilebilir. Hem tatlı hem de tuzlu Sufle tarifleri, ister ana öğün isterseniz tatlı servisleri için ideal lezzetlerdir. Pakmaya Mutfağın Yıldızı’nda farklı damak tatlarına göre sufle tarifleri bulabilirsiniz. Eğer Pakmaya Şeker İlavesiz Sütlü Pul Çikolata ile yapılan şekersiz sufle tarifi hoşunuza gittiyse mutlaka bu tarifleri de denemelisiniz. 

Beyaz çikolata seviyorsanız tam size göre Beyaz Çikolatalı Sufle tarifini denemelisiniz. Hem kolay hem de meyvelerle lezzetlenen bir sufle tarifi isterseniz Orman Meyveli Kolay Sufle tarifi denemeye değer bir seçenek. Tuzlu bir sufle tarifi arıyorsanız Brokolili Sufle Tarifi burada sizi bekliyor. 

Pakmaya Şeker İlavesiz Ürünler ile Pişmanlatmayan Tatlılar

Pakmaya şeker ilavesiz ürünler ile şeker miktarını kendisi ayarlamak isteyenler için yeni ürünler sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sunduğumuz ürünlerle şeker ilavesiz tatlılar yapmak çok kolay. Geleneksel lezzetleri en pratik haliyle evinizde hazırlayabilir ve tatlılık oranını kendiniz ayarlayabilirsiniz.