Evde Çikolatalı Sos Nasıl Yapılır? Pul Çikolata ile Pratik Profiterol Tarifi

Çikolata… Sekiz harften oluşan tarifsiz bir mutluluk. İsmini bilgisayar ya da telefon ekranında okumak bile insanın aklına nefis bir lezzeti getirmeye yetiyor. Çikolata, hem tatlı denildiğinde akla gelen ilk cevaptır hem de tatlıların vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Mutfakta kendine geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Kimi zaman tatlının ana malzemesi olarak, kimi zaman üzerini renklendirmek için, kimi zaman da tabak süslemesinde çikolata ile karşılaşılabiliyoruz.

Tatlı sanatında en sık kullanılan çikolata çeşitlerinden bir tanesi de çikolatalı sostur. Sıradan bir tatlıyı sıra dışı ve eşsiz bir lezzet deneyimine dönüştürmenin anahtarı, kıvamı yerinde bir çikolatalı sostan geçiyor. Bu yazıda, çikolatalı sos yapımı inceliklerine yer verdik. Üstelik hem ustalar hem de yeni başlayanlar içi önerilerimiz mevcut… Bu önerileri takip ederek siz de evinizde kolaylıkla çikolatalı sos yapabilir, tatlılarınızı şenlendirebilirsiniz.

Pakmaya’dan Büyük Yenilik: Pul Çikolata

Bu incelikli lezzeti gözünüzde büyütmeyin! Çikolatalı sos yapımı sandığınızdan çok daha kolay. Önemli olan, birkaç ufak noktaya dikkat etmek. Sonrasında bu lezzeti her yaptığınız tatlının içinde görmek isteyeceksiniz.

Çikolatalı sos yapımı için, pul çikolataya ihtiyacınız var. Pul çikolata, yuvarlak formda dondurulmuş ve eritilmesi kolay çikolata parçalarına verilen isimdir. Pakmaya’nın geniş ürün yelpazesi içerisinde yer alan Bitter Pul Çikolata, sos yapımı için ideal bir yardımcıdır. İçerisinde şeker, kakao yağı ve tozu, emülgatör ve aroma verici vanilin yer almaktadır. Kısacası sıradan bir çikolatadan farksızdır! Ancak çok daha kolay eritilmektedir.

Pakmaya’nın bitter pul çikolata ürünü, 15° ila 20° derece arasında bir ısıda saklanmalıdır. Nemsiz, serin ve kuru bir alan saklama alanı olarak seçilmelidir. Evlerin erzak dolapları bu iş için ideal konumdur. Çikolatalı sos, bu pul çikolataların benmari usulü ile eritilmesi sonucunda elde edilir.

benmari usulü çikolata eritme

Benmari Usulü Nedir?

Çikolatalı sos yapımı sırasında başvurulan benmari usulünü incelemeye alalım… Orijinal adı bain marie olan ve dilimize benmari olarak geçmiş olan bu yöntem; hem mutfakta, hem de kimyada ve endüstriyel üretimde kullanılmaktadır. Temel prensibi, sıcak bir su kütlesi içerisine yerleştirilen ısıya dayanıklı bir kap içerisinde, bir maddenin eritilmesi ya da sıcak tutulmasıdır. Yani benmari sadece çikolata eritmek için değil, pişmiş bir yiyeceği sıcak tutmak için de kullanılabilir.

Benmari usulünü evinizde uygulayabilmek için iki farklı boyutta kaba ihtiyacınız var. Bunlardan bir tanesi bir tencere olmalıdır. Tencerenin içine, ısıya dayanıklı bir başka kap yerleştirilir. Bu kabin tencerenin tamamen içerisinde kalması için tencereden küçük olması önemlidir. Ancak suyun içerisinden çıkartmak istediğinizde, elinizin yanmayacağı şekilde koymaya özen göstermelisiniz. Kaplar yerleştirildikten sonra, tencerenin içerisine ortadaki kap boş kalacak şekilde sıcak şu eklenir. Eritilecek ya da sıcak tutulması istenen madde ortadaki boş kaba konur. İşte bu kadar kolay!

Benmari usulü eritme yöntemi ile mutfakta pek çok farklı yemek yapabilirsiniz. Cheesecake yapımında benmari usulü sıkça karşılaşılan bir yöntemdir. Koyu krema ya da krem karamel gibi tatlılarda da yine kullanılabilir. Hollandes ya da beurre blanc (beyaz tereyağı) soslarının yapımında da benmari usulünden yararlanılır. Sağılan anne sütünün ısıtılmasında da bu yöntem ise yarayacaktır.

Benmari usulü kimyada da kullanılan bir yöntemdir. Sabun ve mum yapımında, ya da sertleşmiş reçine veya yapıştırıcının yumuşatılmasında da kullanılır.

Çikolatalı Sos Yapımı

Çikolatalı sos yapımı için bir paket Bitter Pul Çikolata aldıktan sonra, işe koyulabilirsiniz. İşte gereken malzemelerin listesi…

Pakmaya Bitter Pul Çikolata
Küçük Bir Tencere
Isıya Dayanıklı Kap
Sıcak Su

Sıra geldi çikolatalı sos yapımına! Bitter çikolataları paketinden çıkartıp ısıya dayanıklı bir kaba koyun. Daha sonra içi sıcak su dolu bir tencerenin üzerine yerleştirin. Sıcak su sayesinde çikolata şu konmadan eriyecektir. Ara ara metal bir kaşık yardımı ile çikolatayı karıştırın. İşte sosunuz hazır! Sosu hazırladıktan sonra tatlıların üzerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tatlınızı fırına koyduktan ya da buzdolabında dinlenmeye bıraktıktan sonra sosu hazırlayıp üzerine koymanız mümkün. Sık sık çikolatalı sos yapıyorsanız ya da benmari usulü ile başka yemekler de yapmaya karar verdiyseniz, bu işlem için özel olarak tasarlanmış tencereleri inceleyebilirsiniz.

çikolatalı sos

Kolay Çikolatalı Sos Yapımı

Benmari usulü ile çikolatalı sos yapımı inceliklerine göz attık. Bu usul ile elde edeceğiniz çikolatalı sosun lezzetine doyum olmayacaktır! Şimdi bir de vakti bu kadar bol olmayanlara yardımcı olacağız… Mutfakta her zaman inovatif fikirler üreten Pakmaya, hazır çikolatalı sosu ile vakit darlığı yaşayan kişilerin imdadına yetişiyor. Pakmaya çikolatalı sos tarifi, kolayca çikolatalı sos yapmak isteyen kişiler için birebir!

Öncelikle gereken malzemeleri inceleyelim

1 Paket (125 gram) Pakmaya Çikolatalı Sos
2.5 Su Bardağı (500 ml) Soğuk Süt
Derin Tencere
Kaşık

Sıra geldi Pakmaya çikolatalı sos yapımına!

1. Adım: Pakmaya çikolatalı sos toz karışımı, bir tencereye aktarılır, Paketin tamamının kullanıldığından emin olunmalıdır.
2. Adım: Toz varışımın üzerine süt ilave edilir. Sütün soğuk olması gerekmektedir.
3. Adım: Tencere, orta ateşte olan ocağın üzerine yerleştirilir. Sürekli kaynar halde tutulması önemlidir. Topaklanmanın önüne geçmek için tenceredeki karışım bir kaşık yardımı ile sık sık karıştırılır.
4. Adım: Sos kıvam aldığında işlem tamamlanmış olacaktır. Ancak istediğiniz yoğunluğa göre süt miktarını arttırabilirsiniz.
Bu tarif için toplamda 20 dakikaya ihtiyacınız var. Bu da benmari usulünden çok daha kısa bir sürede elde edebileceğiniz anlamına geliyor.

Pul Çikolatalı Kolay Profiterol Tarifi

çikolatalı profiterol


İşte Fransız mutfağının dünyaya kazandırdığı muhteşem bir lezzet! Profiterol, herkesin favorisi olan tatlılardan bir tanesidir. Şimdi Pakmaya yorumu ile çok daha benzersiz bir hale geldi! Mutfağa ilk kez girenlerin bile kolaylıkla altından kalkabileceği bu tarife hayran kalacaksınız. Hazırlama süresi 60 dakikadır. Pişirmek için ise 20 dakika yeterli olacaktır. Tarifteki malzemeler ile altı kişilik bir tatlı menüsü oluşturabilirsiniz. Pul Çikolatalı Profitörel Tarifi için tıklayın.