Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir? Tarifi ve Püf Noktaları

Pasta, kek, kurabiye gibi hamur işlerinden küçük atıştırmalık toplara kadar uzanan tüm tatlı tariflerinde çikolatanın enfes lezzetine rastlanılıyor. Tatlı krizlerinin vazgeçilmezi olan çikolatanın her halini severek isteyerek yediğimiz kesin. Ancak mutfağınızın en değerli köşesinde duran o enfes çikolatalarımızı bazen tariflerimizin içeriğine göre eritmek isteyebiliyoruz.

Peki hangi eritme yöntemini kullanacağız? Süt, mikrodalga veya tereyağı ile eritme gibi pek çok yöntemin oluşu akılları epey karıştırıyor. Ama yıllardır vazgeçilmezimiz haline gelen tek bir yöntemimiz var: Benmari usulü. Bugün lezzetli, pratik ve kolay şekilde yapılabilen bu çikolata eritme tekniğini merkeze aldık.  Benmari usulü olarak bilinen eritme yöntemi hakkında tüm merak ettiğiniz ipuçlarını yazımızdan takip edebilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz…

Usta Şeflerin Vazgeçilmezi: Benmari Usulü Çikolata Eritme

Çikolatanızı ateşe maruz bırakmadan eritmek istiyorsanız benmari usulünü deneyebilirsiniz. Yapımı oldukça basit olan bu yöntem ile tüm tariflerinizin lezzetini ve görselliğini artırabilmeniz mümkün. İşte eritme sırasında uygulayacağınız adımlar…

benmari usulü eritilmiş çikolata

Benmari Usulü Çikolata Eritme Nasıl Yapılır?

1. Öncelikle genişçe bir tencere içerisine yarıya kadar su koyun.

2. Ardından tencerenizi orta ateşe koyup hafif hafif kaynatmaya başlayın.

3. Tencerenin ağzına tam oturma sağlayacak geniş bir kap yerleştirin. Doğru boyutta bir kap seçmek önemli, kabın suya değmemesine dikkat edin.

4. Isınan kabın içerisine artık çikolatalarınızı ekleyebilirsiniz. Su buharının ısısı sayesinde çikolatalarınız yavaş yavaş eriyerek kullanıma hazır hale gelecektir.

Benmari Usulü Çikolata Yapmanın Püf Noktaları

Asıl ismi "Bain Marie" olarak bilinen benmari usulü çikolata eritme tekniğinde çikolatanızı eritirken bazı püf noktalara dikkat etmenizde büyük fayda var. Sizler için derlediğimiz önemli hususları göz önünde bulundurarak kıvamı ve lezzeti yerinde, birbirinden enfes çikolatalı tariflere imza atabilirsiniz.

Kap Seçimizi Doğru Yapın!

Benmari usulü çikolata eritme yönteminde kap seçimi oldukça önemli. Çikolatayı koyacağınız kabın, ısı iletimi ideal seviyede olmalı ki kısa sürede daha net bir sonuç alabilin. Örneğin: Emaye kaplar bu benmari usulü eritme yöntemi için hiç uygun değil ama camdan üretilmiş geniş kaplar rahatlıkla tercih edilebilir.

Çikolata Koyduğunuz Kap, Isınan Su ile Temas Etmemeli!

Eritme aşamasında çikolatanızı koyduğunuz kap ile tencereyi birbirine çok yaklaştırmamalısınız. Çünkü: Ani bir hareket esnasında çikolatanızın yer aldığı kap, suya değebilir. Özellikle derinliği az olan kaplarda bu durumu yaşama ihtimaliniz daha fazladır. O nedenle bu duruma mümkün olduğu kadar dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde su buharında ermiş çikolatanızın lezzeti ve kıvamı değişebilir.

benmari usulü çikolata nasıl eritilir

Eriyen Çikolatanızı Hızlı Şekilde Tarifinize Ekleyin!

Özellikle soğuk ortamlarda eriyen çikolatanızın tekrar donabilme ihtimalini de dikkate almalısınız. O nedenle erimiş çikolatanızı mümkün olduğu kadar kısa sürede kullanmanızı öneririz.

Lezzeti Ayrıntıda Gizli: Çikolatanızın Kalitesini Göz Ardı Etmeyin!

Benmari usulü çikolata eritme tekniğinde kullanacağınız çikolata seçimi tamamen sizin zevkinize kalmış. Ancak emin olun ki kaliteli bir seçim yapmanız hem kıvam hem de tat açısından daha güzel bir sonuç almanızı sağlayacak! Pastane lezzetlerini aratmayacak tatta kakaolu bir pasta yapmayı mı düşünüyorsunuz? O halde bitter pul çikolata tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kakao yağı dengelenmiş olan hazır paket sayesinde artık daha kolay ve daha lezzetli benmari usulü çikolata elde edebileceksiniz.

Pratik kullanım imkanı sunan eritilebilir Pakmaya Bitter Pul Çikolata ile artık pasta yapmak adeta zevk işi! Üstelik dilerseniz kurabiyelerinizin üzerini süsleyebilir veya çocuklarınız için yapacağınız minik atıştırmalıkların içerisine katabilirsiniz arzu ederseniz mis kokulu cevizli keklerinizin üzerinde gezdirebilir ve hazırladığınız bu enfes tarifinizle kendinizi şımartabilirsiniz.