KİŞİLİK
HAZIRLAMA DK
PİŞİRME DK

Şeker İlavesiz Aşure Tarifi

İçerisinde tahıllar, kuru meyveler ve kuruyemişler barındıran bu özel tatlının hem  hazırlanması hem de kıvamını tutturmak biraz zahmetlidir. Pakmaya Aşure ile yıllardır pratik hale getirdiğimiz aşure yapımı, artık Pakmaya Şeker İlavesiz Aşure ile şekersiz tatlı sevenleri de mutlu edecek.  Pakmaya Şeker İlavesiz Aşure tarifi sizlerle!

Geleneksel Türk tatlıları arasında yer alan aşure, sadece bir tatlı olmaktan fazlasıdır. Evlerde pişirilen aşure, aşure gününde arkadaşlara, komşulara ve sevdiklere dağıtılır. İşte bu nedenle aşure, birliğin, beraberliğin ve dayanışmanın bir sembolüdür. Birçok kimse ‘’Aşure günü ne zaman?’’ sorusunu sormuştur. Aşure günü Hicri takvime göre Muharrem ayının 10. günüdür. 

İçerisinde tahıllar, kuru meyveler ve kuruyemişler barındıran bu özel tatlının hem  hazırlanması hem de kıvamını tutturmak biraz zahmetlidir. Pakmaya Aşure ile yıllardır pratik hale getirdiğimiz aşure yapımı, artık Pakmaya Şeker İlavesiz Aşure ile şekersiz tatlı sevenleri de mutlu edecek. 

Aşure Nedir? Aşurenin Tarihçesi 

Aşure kelimesi Arapça ‘’ashura’’ kelimesinden Türkçeye geçmiştir ve Arapça ‘’onuncu’’ anlamına gelmektedir. Aşurenin tarihi hakkında çeşitli rivayetler vardır. Nuh’un gemisi tufandan kurtulduğunda gemideki yiyecekler de azalmış, gemide kalan son yiyecekler biraraya getirilmiş (tahıllar, kuru meyveler vb.) ve bunlardan bugün aşure olarak adlandırdığımız yemek hazırlanmış. Bu olayın anısına özellikle Anadolu kültüründe Muharrem ayının 10. günü aşure pişirilmeye devam edilmiş. Osmanlı mutfağında aşure sütlü ve süzme olmak üzere iki farklı çeşitte hazırlanmıştır. Süzme aşure, buğday piştikten sonra süzülerek sadece helmesinin kullanıldığı aşureye denmektedir. Sütlü aşure ise bir miktar sütün ilave edilerek hazırlanan aşureye denir. En meşhur aşure ise İstanbul’da yapılan süzme saray aşuresidir.

Şeker İlavesiz Aşure Nedir?

Aşure yapımı, zaman ve emek isteyen bir süreçtir. Pakmaya Şeker İlavesiz Aşure ile 30 dakikada pratik ve lezzetli aşure tarifi hazır. Üstelik şeker miktarını damak tadınıza göre kendiniz ayarlayabilirsiniz. Arzu ederseniz pekmez, bal veya elma ile de tatlandırabilirsiniz. 

Pakmaya Şeker İlavesiz Aşure, Pakmaya Aşure gibi kuru meyvelerden bakliyata kadar birçok farklı malzemeyi içerisinde barındırıyor. İçerdiği bol malzeme sayesinde üstün bir lezzet sunuyor. Hem süt hem de su ile hazırlayabileceğiniz Pakmaya Şeker İlavesiz Aşure, tadanları kendisine hayran bırakacak. 

Sizin için Pakmaya Şeker İlavesiz Aşure ile sofralara lezzet katacak tam kıvamında aşure tarifi hazırladık. 

Şeker İlavesiz Aşure Tarifi Malzemeler:

 • 1 paket Pakmaya Şeker İlavesiz Aşure
 • 4 su bardağı (800 ml) su
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 1 adet orta boy tatlı elma 

 Aşureyi süslemek için malzemeler 

 • Nar
 • Ceviz
 • Antep fıstığı
 • Hindistan cevizi rendesi

 Şeker İlavesiz Aşure Tarifi Yapımı:

 • Elma kabuklarını soyup, küp küp kesin.
 • Aşure için Pakmaya Şeker İlavesiz Aşure paketinin tamamını tencereye boşaltıp suyu ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra orta ateşte devamlı karıştırarak pişirin. Kaynamaya başladığında elmaları ekleyip karıştın, ocağı kısıp kapağını kapatmadan 20 dakika daha pişirin. Ocaktan almadan 5 dakika önce balı ekleyip karıştırın. Süre sonunda ocaktan alıp ilk sıcaklığının geçmesi için arada karıştırarak 5 dakika soğutun.
 • Tanelerin homojen olmasını sağlayacak şekilde kaselere paylaştırın.
 • Oda sıcaklığına geldiğinde iri çekilmiş Antep fıstığı, ceviz, nar taneleri ve Hindistan cevizi rendesi ile süsleyerek buzdolabına kaldırın.
 • Soğuk olarak servis yapın.

 

Pakmaya Şeker İlavesiz Ürünler ile Pişmanlatmayan Tatlılar

Pakmaya şeker ilavesiz ürünler ile şeker miktarını kendisi ayarlamak isteyenler için yeni ürünler sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sunduğumuz ürünlerle şeker ilavesiz tatlılar yapmak çok kolay. Geleneksel lezzetleri en pratik haliyle evinizde hazırlayabilir ve tatlılık oranını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Pakmaya şeker ilavesiz ürünler serimizi birçok ulusal markette ve online alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Şeker ilavesiz ürünler serilerimizle hazırlayabileceğiniz birbirinden pratik ve lezzetli tarifler için tıklayabilirsiniz

Aşure Tarifleri 

Eğer birbirinden farklı lezzette aşure tarifleri denemek isterseniz, sizin için önereceğimiz lezzetli aşure tariflerimiz var. Geleneksel aşure için bir paket Pakmaya Aşure ile hazırlanan tarifimize buradan ulaşabilirsiniz. Farklı lezzetiyle Osmanlı sarayından çıkan Saray Aşuresi tarifimiz mutlaka denenmeli. Meyveseverseniz ve aşureyi de biraz daha meyveli tercih ediyorsanız o zamana Meyveli Aşure tarifimiz tam size göre. Son olarak biraz çizginin dışına çıkacak bir tarif önerimiz var. Hem çay hem de kahvenin yanına çok yakışacak bu özel tarifimiz Aşureli Kek tarifi.