Çikolata Eritme Yöntemleri Nelerdir? Uygulamalı Çikolatalı Tarifler

“Günün hangi saati olursa olsun çikolata yiyebilirim.” diyenlerdenseniz, sizi çok iyi anlıyor ve de hak veriyoruz. Çünkü kendimizden geçirdiği yetmezmiş gibi bir de her ruh halinde bizi mutlu etmeyi becerebilen bu inanılmaz lezzet, gerçekten de ona verdiğimiz kıymeti sonuna kadar hak ediyor. Üstelik dahil olduğu her tarifi de bambaşka bir hale getiriyor. Fakat tabii ki tariflerde her zaman çikolatayı bütün halde kullanmak pek de pratik olmayacağı için bir şe-kilde eritmek gerekiyor.

Hemen aklınızda beliren soru işaretlerini giderelim ve “çikolata nasıl eritilir?” sorusuna en yaygın kullanılan 2 yöntemi yanıt olarak buraya bırakalım. İşte her haliyle tüketmeye bayıldı-ğımız çikolatayı eritmek için uygulayabileceğiniz 2 farklı yöntem ve bu yöntemleri deneyerek yapabileceğinişz 2 çikolatalı tarif...

Çikolata Eritme Yöntemleri


1. Benmari Usulü Çikolata Eritme

benmari usulü çikolata eritme

Çikolatanın ateşle direkt temas etmediği bu yöntem, belki de en çok kullanılan çikolata eritme metodu olabilir. Fransızların bulduğu “Benmari” adlı eritme yöntemini uygulamak için öncelikle yarısına kadar su ile doldurduğunuz bir tencerenizi ocağa koyun ve suyu kaynatmaya başlayın. Ardından üzerine tencerenin ağzına oturacak büyüklükte ısıya dayanıklı bir kap yerleştirin. Çikolatalarınız tamamen eridiğinde ise yeniden donmadan, en kısa sürede tarifinizde kullanmanız gerektiğini belirtmiş olalım.

Tencerenin içerisindeki su ile temas etmeyen bu kabın içerisine de çikolatalarınızı ekleyin. Böylece çikolatanızı tencerenin içinde kaynayan suyun buharıyla yavaş yavaş eritebilirsiniz. Çikolatalarınız tamamen eridiğinde ise yeniden donmadan en kısa sürede tarifinize eklemeniz gerektiğini de belirtmiş olalım.

İçinde Mutluluk Var: Çikolata Kaplı Mini Baton Kekler

mini baton kekler

Belki mutluluğun resmini çizemeyiz ama tarifini verebiliriz. İddia ediyoruz ki Çikolata Kaplı Mini Baton Kekler, sizin de mutluluktan ayaklarınızı yerden kesecek. Marketlerde dahi böylesini bulamayacağınız bu tadı keşfetmek için Çikolata Kaplı Mini Baton Kekler tarifimize göz atabilirsiniz.

Tarifin detaylarında belirtilen adımları uygulayarak hazırladığınız keklerinizin üzerini çikolata ile kaplamak için Pakmaya Bitter Pul Çikolata’ları benmari usulü eritin. Eriyen çikolatayı bir miktar karıştırıp ilk sıcaklığının geçmesini sağladıktan sonra kek parçalarınızı artık çikolatayla kaplayabilirsiniz. Bu haliyle de gayet iştah açıcı görünen keklerinizi son olarak Pakmaya Çift Renkli Damla Çikolata ile süslemeniz, mutluluğa giden yolu katmerli hale getirecektir. 

2. Mikrodalgada Çikolata Eritme

mikrodalgada çikolata eritme yöntemi

Çikolata eritmek için başvuracağınız bir diğer yöntem ise çikolataları mikrodalgada ısıtmak. Bunun için çikolataları mikrodalgada ısıtmaya dayanıklı bir kâseye koyup mikrodalga fırınınızın içine yerleştirmeniz yeterli olacaktır. 500 W güç seçeneğini ayarlayıp 1,5 dakikada erittiğiniz çikolatayı artık dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Dikkat! Bol Serotonin İçerir: Pul Çikolatalı Profiterol

pul çikolatalı profiterol

Tatlı krizinin ne zaman geleceği belli olmadığına göre her ihtimale karşı Pul Çikolatalı Profiterol tarifini incelemenizi tavsiye ederiz. Peki bu tarifin diğer profiterol tariflerinden farkı nedir? Elbette ortamdaki mutluluk hormonu seviyesini bir anda birkaç katına çıkarmayı sağlayan bazı süper güçlere sahip olması. Yani erimiş çikolataya :)

Hazırladığınız profiterolleri leziz mi leziz birer mutluluk deposuna dönüştürmek için Pakmaya Pul Çikolata’yı mikrodalgada eritip Pakmaya ŞefKrema ile karıştırmanız, bu tarifin püf noktasını oluşturuyor. Pürüzsüz bir kıvam alan çikolatalı karışımı üzerine döktüğünüz profiteroller artık sizi mutluluktan göklere çıkarmaya hazır olacak!