Ekşi maya nedir? En Lezzetli Ekşi Mayalı Tarifler

Günümüzde artık kokusu, kıvamı ve lezzetiyle büyüleyen pek çok besin grubuna özlem duyar olduk değil mi? İsmi bile akla geldiğinde iç geçirdiğimiz ve “ah keşke şimdi mutfağımızda olsa da yiyebilsek” dediğimiz o yiyeceklerden birisi de şüphesiz sofraların baş tacı olan ekmeğimiz. Bir zamanlar köylerde ninelerimizin veya annelerimizin yaptığı, evin tüm odalarına yayılan kokusu ile insani cezbeden ekşi mayalı ekmekler... İşte ekşi mayalı harçlarla o güzel  ekmek kokusunu ve enfes tadı tekrar hissedeceksiniz. Ekşi mayalı harçlar özel ortamlarda  hazırlanıyor ve sizlere kullanım kolaylığı, pratiklik getirebilmek için de kurutuluyor.

Evinizde Kısa Bir Sürede Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Hazırlanır?

Evde her zaman aynı ekşi mayalı ekmekleri hazırlamak artık çok kolay! Ekşi mayalı beyaz ekmek harcı ve Ekşi mayalı esmer ekmek harcı özlem duyduğunuz tatları evinizde sevdiklerinizle paylaşmanızı sağlamak için hazırlandı.

Birbirinden Enfes Ekşi Mayalı Lezzet Tarifleri

Ekşi mayalı harçlarımızla herkesin hayran olacağı, tadının damaklarda kalacağı ekmek tariflerimize göz atalım.

Bir Dilimiyle Doyacağınız Lezzet: Kahvaltı Ekmeği

Doyurucu ve besleyici bir ekmek tarifi sizlerle... Sabah öğünlerinin vazgeçilmezi olacak ve çocuklarınızın afiyetle yiyeceği kahvaltı ekmeği için üstelik ekstra malzeme almanıza hiç gerek yok. Un, ekşi mayalı beyaz ekmek harcı ve su gibi ana malzemelerinizi hazırladıktan sonra damak zevkinize uygun kahvaltılık besinleri de içerisine ekleyebilirsiniz. Sabahları sıcacık ve yumuşacık bir lezzetle güne başlamak istiyorsanız mutlaka kahvaltı ekmeği tarifini deneyin.

Kahvaltı ekmeği 

Damakları Şenlendirecek: Zeytinyağlı ve Cevizli Ekşi Mayalı Beyaz Ekmek

Dikkat, zeytinyağlı-cevizli ve ekşi mayalı ekmek, yemeklerinizin lezzetinin önüne geçebilir. Yemekten önce misafirlerinizin ulaşamayacağı yerlerde saklayın! :) 

Zeytinyağlı cevizli ekmek

Farklı Tat Arayanlara: Haşhaş Ezmeli Esmer Çörek

Her gün aynı ekmek tadı almaktan sıkılanlardan mısınız? Cevabınız evetse bu hamur işi lezzeti tam da damak zevkinize uygun bir tarif. Ekşi mayalı esmer ekmek harcı, haşhaş ve buğday unu malzemelerinin buluşması sonucu apayrı bir ekmek tadı ortaya çıkıyor. Beyaz ekmeklere taş çıkaran bu haşhaş ezmeli esmer çörek ile çocuklarınızın öğünlerini daha sağlıkla hale dönüştürebilirsiniz. Tarif için tıklayın.

Ekşi mayalı ekmeklere doyum olmaz! :) Mutfağın Yıldızı'nden denenmiş ve lezzet dolu ekmek tariflerini incelemek için tıklayın.