Çay Saatlerinin Vazgeçilmezi Olacak Tahinli Çörek Tarifleri

Türk mutfağının en özel tatlarından biri olan tahini çoğu zaman kahvaltı sofrasında görüyor olsak da tatlılardan tuzlulara, çöreklerden başlangıçlara birçok tarifin enfes bir lezzete kavuşmasında tahin büyük bir rol oynuyor. Bu yazımızda ise Güney Kafkasya’dan Yunanistan’a kadar büyük bir coğrafyanın en sevilen malzemelerinden tahini, çörek yapımında kullanarak nasıl doyumsuz bir lezzete ulaşabileceğinizi aktaracağız.

Siz de yazımızda yer verdiğimiz tarifleri inceleyerek dahil olduğu her tarifi mükemmel hale getiren tahin ile yapılan çok çeşitli çörek tariflerinden istediğinizi deneyebilirsiniz. İşte hepsini tek tek denemek isteyeceğiniz birbirinden lezzetli tahinli çörek tarifi...

Tahin Pekmezli Çörek Tarifi

Hepimizin bildiği üzere tahinin en yakın arkadaşı pekmezdir. Bu lezzetiyle damakları şenlendiren ikiliyi bir de çörekte denemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Pekmez ile kusursuz hale gelen bu tahinli çöreğin ideal kabarıklıkta olması için Pakmaya Instant Kuru Maya kullanın.

Hazır hale gelen hamuru tezgahınızın üzerinde açmaya başlayın ve ardından tahin-pekmez karışımı ile taçlandırın. Son olarak burgu şeklini vereceğiniz tahinli pekmezli çöreklerinizi fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. tahin pekmezli çörek tarifinin tüm detaylarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yaban Mersinli ve Tahinli Çörek Tarifi

Sıradaki tahinli çörek tarifi ise kokusuyla daha fırından çıkmadan taliplerini sıraya dizecek kadar iddialı! Yaban mersini ve tahinin bir aradayken nasıl bu kadar uyumlu bir lezzet yakaladığına şaşıracağınız yaban mersinli ve tahinli çörek tarifinin mükemmel kabarıklıkta olabilmesi ise Pakmaya Yaş Maya ile mümkün hale geliyor. 

Kurutulmuş yaban mersini ve tahin ile hazırlanan çörekleri süslemek için de tahinin ham maddesi susam kullanılıyor. Yaban mersinli ve tahinli çörek tarifi detaylı yapım aşamalarını buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Tahinli Mayalı Çörek Tarifi

Çay saatlerinin klasik lezzeti haline geleceğini düşündüğümüz tahinli mayalı çörek tarifi, hem doyurucu bir atıştırmalık hem de enfes bir ikramlık olarak değerlendirilebilir. Sıcacık çayın en güzel eşlikçisi tahinli mayalı çörek tarifi için ihtiyacınız olan başlıca malzemeler; Pakmaya Aktif Kuru Maya, tahin, pekmez, çekilmiş ceviz içi. Tahinli mayalı çörek tarifini hazırlamak için gereken diğer malzemeleri ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

Tahinli Mini Çörek Tarifi

Tadına bakanın aklını başından alacak bir diğer tahinli çörek tarifi ise minik boyutuyla dikkatleri çekiyor. Lezzeti boyunu aşan enfes tahinli mini çörekleri ideal kabarıklığa ulaştırmak için ise Pakmaya Yaş Maya yardımınıza koşuyor. 

Tahine ek olarak pekmezin de kullanıldığı bu tahinli çörek tarifi, harcına eklenen çekilmiş ceviz içi ile karşı konulamaz hale geliyor. Kahvaltıları, beş çaylarını, altın günlerini ve istediğiniz her anı enfes kılmak için yapabileceğiniz tahinli mini çörek tarifinin tüm detayları ise burada!

Tahinli çöreklere benzer şekilde lezzeti ile herkesin kalbini fethedecek mayalı tahinli ve haşhaşlı lokum tarifine de göz atmanızı öneririz. Tahini ve haşhaşı bir araya getiren mayalı tahinli ve haşhaşlı lokum yapımını ayrıntılı olarak incelemek için buraya tıklamanız yeterli!