KİŞİLİK
HAZIRLAMA DK
PİŞİRME DK

Şeker İlavesiz Çikolatalı Brownie Tarifi

Hem pişmanlatmayacak hem de lezzetine hayran bıraktıracak çikolatalı brownie tarifi hazırladık.  Şeker ilavesiz çikolatalı brownie tarinin detayları için içeriği detaylı inceleyebilirsiniz.

‘‘Çikolatalı tatlı’’ deyince bir çoğumuzun aklına gelen ilk şey büyük ihtimalle brownie olacaktır. Çikolataseverlerin vazgeçilmez tatlısı brownie, yiyen herkesi memnun eden ama şekerli olmasından dolayı da zaman zaman suçluluk hissi uyandıran bir tatlıdır. Hem pişmanlatmayacak hem de lezzetine hayran bıraktıracak çikolatalı brownie tarifi hazırladık. 

Pakmaya şeker ilavesiz ürünlerle hazırlanan brownie diyetlere de uygun bir diyet brownie tarifi olarak görülebilir ve hazırlaması oldukça kolay pratik bir tatlıdır. 

Şekersiz Brownie Tarifi ile Diğer Brownie Tarifi Arasındaki Farklar

Brownie yumuşak, nemli ve çikolatalı bir kek türüdür. Yoğun çikolata lezzeti ile damaklarda unutulmayacak bir tat bırakır. Farklı brownie tarifleriyle de çeşitlenen bu lezzet şeker oranı yüksek bir tatlıdır. Şekersiz brownie tarifi yapılış süreci olarak geleneksel brownie ile benzer süreçlere sahiptir. İki tarifi birbirinden ayıran en önemli noktaysa şeker ilavesiz brownie tarifinde adından da anlaşılacağı gibi şeker kullanılmamasıdır. Bu tarifte browniyi tatlandırmak için pekmez ve hurma kullanılmaktadır. Ayrıca Pakmaya Şeker İlavesiz Sütlü Pul Çikolata da şekersiz çikolatalı brownie tarifinin yıldız ürünü olarak malzeme listesinde yerini alıyor. 

Brownie tarifi için yapılış adımlarına geçmeden önce malzemeleri hazırlayalım. 

Çikolatalı Brownie Tarifi Malzemeleri

Şeker ilavesiz brownie tarifi için ihtiyaç duyulan malzemeler kolay bulunabilir malzemelerdir. Şekersiz çikolatalı brownie tarifinde tatladırıcı olarak pekmez ve hurma kullanacağız. 

Şeker İlavesiz Çikolatalı Brownie Nasıl Yapılır?

 • Tarife başlamadan önce hurmaların rondodan kolay geçebilmesi için ılık bir suyun içinde 15-20 dakika bekletip çekirdeklerinden ayırın. 
 • Temizlediğiniz hurmaları süt, sıvı yağ ve pekmezle birlikte homojen bir kıvam elde edene kadar rondodan geçirin. 
 • Hazırladığınız hurmalı karışımı bir karıştırma kâsesine alın ve yumurta ekleyip çırpın. 
 • Sıvılar tamamen karıştığında unu, Pakmaya Kakao’yu, Hindistan cevizi tozunu ve Pakmaya Hamur Kabartma Tozu’nu ekleyerek karıştırın. 
 • İri çekilmiş ceviz içini ve 4-5 parçaya ayırdığınız Pakmaya Şeker İlavesiz Sütlü Pul Çikolata’nın yarısından fazlasını karışıma ekleyin ve karıştırın. 
 • Hazırladığınız harcı yağlı kâğıt serili pişirme kabına alıp, spatula ile düzleştirerek yayın. Kalan çikolataları üzerine aralıklı olarak serpin ve hafif karışıma batırın.
 • Önceden ısıtılmış 175 °C fırında 15-20 dakika kontrollü olarak pişirin. 
 • İlk sıcağı geçtiğinde dilimyerek servis yapın. 

Başarılı Bir Brownie Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? 

Her tarifte olduğu gibi brownie tarifi içinde püf noktalar bulunmaktadır. Malzemelerin miktarı, pişirme süresi ve sıcaklığı, brownienin kıvamını ve tadını belirleyen önemli faktörlerdir. Brownie yaparken başarılı bir sonuç elde etmek için dikkat edilmesi gereken noktalara kısaca aşağıda değindik. Siz de bu püf noktalara dikkat ederken tadına hayran bırakacak brownie yapabilirsiniz. 

 • Servis edeceğimiz brownie üzerinde hava kabarcıkları olsun istemeyiz. Bu hava kabarcıklarını engellemek için brownie hamurunu karıştırırkan çok fazla çırpılmaması gerekmektedir. Çok fazla çırpılan brownie hamurunda hava kabarcıkları oluşur ve kabarır. Brownie yapısı gereği çok fazla kabarmaması, yoğun bir dokusu olmalıdır. Bu nedenle brownie hamuru bir spatula ile yavaş bir şekilde karıştırılmalıdır. 
 • Pişirme kabına hamur dökülürken, kaba eşit yayılmasına dikkat edilmelidir. Böylece hamur eşit pişer ve yanmaz.
 • Brownie tarifi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de fırının sıcaklığı ve pişme süresidir. Fırının çok sıcak olması brownie kekinin dış yüzeyinin yanmasına ve içinin çiğ kalmasına sebep olabilir. Yeterli ısıda olmayan fırındaysa brownie keki kuru ve sert olabilir. Brownie kekinin 175 - 180 °C arasında 15 ya da 20 dakika pişirilmesi yeterli olacaktır. Brownie fırından çıkarılmadan önce kürdanla pişip pişmediği kontrol edilebilir. 
 • Servis öncesi brownie kekinin ilk sıcağı geçmelidir. Sıcak brownie keki kesildiğinde dağılabilir ve şekli bozulabilir. 

Çikolatalı Brownie Nasıl Ortaya Çıktı? 

Şeker ilavesiz brownie tarifi ile çikolata lezzetinin eşsiz tadına varacaksınız. Peki, bu kadar lezzetli bir tatlı nasıl ortaya çıktı merak ediyor musunuz? 

Brownie kekinin tarihi ile ilgili birçok efsane var. Ancak bunlardan en çok kabul gören efsanenin merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nden. Brownie, 1893 yılında Chicago Dünya Kolomb Sergisi’nde Palmer House Otel’de özel olarak hazırlanmıştır. Otel sahibinin bu etkinlikte servis edilmek üzere kek parçasından daha küçük ve kek benzeri bir tatlı istemesi üzerine geliştirilmiştir. Amerika Birleşilk Devletleri’nde ortaya çıkan brownie, zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Yerel mutfak kültürlerinin de etkisiyle günümüzde farklı brownie tarifleri bulunmaktadır. 

Bu Lezzetli Brownie Tariflerini Denediniz Mi? 

Eğer farklı brownie tarifleri arıyorsanız Pakmaya ürünleriyle birbirinden lezzetli tarifler deneyebilirsiniz. Pakmaya Mayalı Kakaolu Kek Harcı ile hazırlayacağınız lezzetli brownie tarifi burada sizi bekliyor. Alışılmışın dışında farklı bir lezzet olan Armutlu Brownie tarifi meyveseverleri mutlu edecek. Frambuazın brownie’ye çok yakıştığını düşünüyoruz. Frambuaz Soslu Brownie tarifi denemeye değer. Hem sunum olarak farklı hem de atıştırmalık bir brownie tarifi arıyorsanız o zaman sizin için çok özel bir tarifimiz var. Çilekli ve Brownieli Kolay Atıştırmalıklar tarifi misafirlerinize sunacağınız çok özel bir tarif olarak sizi bekliyor. 

Pakmaya Şeker İlavesiz Ürünler ile Pişmanlatmayan Tatlılar

Pakmaya şeker ilavesiz ürünler ile şeker miktarını kendisi ayarlamak isteyenler için yeni ürünler sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sunduğumuz ürünlerle şeker ilavesiz tatlılar yapmak çok kolay. Geleneksel lezzetleri en pratik haliyle evinizde hazırlayabilir ve tatlılık oranını kendiniz ayarlayabilirsiniz.