Bitter Çikolatalı Tencerede Sufle Tarifi (Videolu)

Mutfağın Yıldızı'ndan Pakmaya Bitter Pul Çikolata ile tencerede sufle tarifi.

Canınız tatlı istediğinde, evinizin konforunda pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz kolay sufle tarifi için birçok malzeme mutfağınızda bulunur. Kolay sufle yapımı ve diğer tüm tariflerde kullanacağınız ürünlerin kaliteli ve doğru ürünlerden seçilmesi tariflerinizin lezzetlerini arttırabilir. Pakmaya çikolata ailesinin ürünlerinden Pakmaya Bitter Pul Çikolata formu ve lezzetiyle tarifiniz için doğru malzeme olacaktır.  Klasik malzemeler ile kısa bir pişirme süresinde hazırlayabileceğiniz, sıcak veya ılık bir şekilde tüketebileceğiniz sufle nasıl yapılır diye merak ediyorsanız işte tarifi!

Bitter Çikolatalı Tencerede Sufle Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 paket Pakmaya Bitter Pul Çikolata
 • 1,5 yemek kaşığı Pakmaya Kakao
 • 2 yumurta akı
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tutam tuz
 • 1,5 çay bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yumurta sarısı
 • 1,5-2 yemek kaşığı un

Üzeri İçin:

Bitter Çikolatalı Tencerede Sufle Tarifinin Pişirme Önerisi

Sufle yapımı sırasında kullandığınız yumurta, şeker ve tuzun köpük olana kadar hızlı bir şekilde çırpılması, basit sufle tarifi için sıklıkla tercih edilen bir püf noktadır. Beyaz köpük halini alan yumurta ve şekerin kıvamı, suflenin kıvamını belirleyen başlıca etkendir. Tencerede 7-8 dakika orta ateşte pişirebileceğiniz bir tatlı olan sufle kaç derecede pişer endişesi yaşamanıza gerek kalmadan kolay bir pişirme süreci sağlanabilir. 

Bitter Çikolatalı Tencerede Sufle  Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Tencerede sufle tarifi yapımına öncelikle, 2 yumurta akını, 2 yemek kaşığı şeker ve 1 tutam tuzu birlikte çırparak başlayın. 
 • Bir yandan bir sos tavasına, 1,5 çay bardağı süt ve 2 yemek kaşığı tereyağını koyarak, yağın erimesini sağlayın, eriyen yağ ve süt karışımı ocaktan alın. 
 • Bu karışımın üzerine 1 paket Pakmaya Pul Çikolata’yı ve 1,5 yemek kaşığı Pakmaya Kakao’yu ekleyerek, çikolata ve kakao malzemeleri, sütün sıcaklığında, eriyene kadar karıştırın. 
 • Oda sıcaklığına ulaşan çikolatalı karışımı,köpük haline getirdiğiniz yumurta ve şeker ile buluşturun. Karışım oda sıcaklığına ulaştığında 2 yumurta sarısını ve 1.5-2 yemek kaşığı kadar unu ekleyerek karıştırın.
 • Yumurta akı, şeker ve tuz içeren karışımı daha sonrasında çikolatalı karışım içerisine ekleyerek birleştirin ve karışımı uygun kaselere, kaselerin yarısını biraz geçecek şekilde bölüştürün.
 • Bu sufle tarifi tencerede pişeceği için kalıplarınıza uygun geniş bir tencereyi ocağa alıp içine 1-2 parmak yüksekliğinde sıcak su koyun. Koyduğunuz su kaynamaya başladığında tencereye sufle kâselerini yerleştirip ağzını kapatın.
 • . 7-8 dakika pişirdiğiniz suflelerin kapağını açarak ilk sıcağının çıkmasını sağlayın. 
 • Üzerine Pakmaya Pudra Şekeri dökerek sıcak servis edin. . Afiyet olsun!

Bitter Çikolatalı Tencerede Sufle Pişirmenin Püf Noktası

Lezzetli bir tatlı tercihi olan sufle yapımı incelikleri konusunda dikkat etmek, hazırladığınız tatlının tam kıvamında olmasını sağlayabilir. Pratik sufle tariflerinizde tencerenin kapağını sürekli olarak açmayaya özen gösterebilirsiniz. Pişirme öncesinde tencerenin dibine koyacağınız suyun yeterli olmasına dikkat edebilirsiniz. Ocakta sufle pişirirken, ocağın orta ateşte yanması gerekir, yüksek ateş önerilmez. Suflenin önerilen sürenin üzerine çıkmak, tarifinizde oluşturmanız gereken akışkan kıvamın önüne geçilmesine neden olabilir. 

Bitter Çikolatalı Tencerede Sufle Tarifinin Servis Önerisi

Evde sufle yapımı sırasında kullanacağınız kaselerin, sunum öncesi ilk sıcağının atılmış olmasına dikkat edebilirsiniz. Üzerine Pakmaya Pudra Şekeri ekleyerek, porsiyonluk olarak servis edebilirsiniz. Dilerseniz küçük Pakmaya Pasta Süslerinden de destek alabilirsiniz. 

Diğer Pratik Sufle Tarifler

Klasik lezzetlerde farklı aromalar denemek, damağınızı şaşırtmanıza ve lezzetli tarifler oluşturmanızı sağlayabilir. Sufle yapımında kullanılan bitter çikolatanın yerini bu defa beyaz çikolata alternatifini değerlendirebilirsiniz. Aynı malzemeleri kullanarak  Beyaz Çikolatalı Sufle tarifini deneyebilirsiniz.

Evinizdeki çeşitli meyvelerden yararlanarak, suflenizdeki tatlı aromayı mayhoş bir hale getirmek istediğinizde deneyimleyebileceğiniz Orman Meyveli Kolay Sufle Tarifi ile misafirlerinizin gözdesi haline gelebilirsiniz.