6 KİŞİLİK
HAZIRLAMA 40 DK
PİŞİRME 30-40 DK

Glütensiz Yaş Hamur Mayalı Ekmek Tarifi

Glüten hassasiyeti olanlar için kolay ekmek tarifi hazırladık. Glütensiz bir diyet izleyen ve evde ekmek yapımı ile uğraşanlar için ‘‘Glütensiz ekmek nasıl yapılır?’’ sorusuna yanıt vereceğiz. 

Tarifimizin detaylarına girmeden önce ‘‘glüten nedir?’’ sorusunu hatırlamakta yarar var. Buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan yapısal proteine glüten adı verilir. Ekmeklik buğdaydaki toplam proteinlerin %75 - %85’ini glüten oluşturur. Glüten, hamur işlerinde önemli bir görev üstlenir. Hamura elastikiyet verir, kabarmasını ve şeklini korumasına yardımcı olur. Çölyak hastaları ve glüten intoleransı bulunanlar glütensiz bir diyetle beslenmek zorundadır. Her öğünde sofralarımızın baş köşesinde yer alan ekmeğin de bu durumda glütensiz ekmek olması gerekiyor. 

Tarifimizde Pakmaya Yaş Hamur Mayası kullanacağız. Glütensiz Pakmaya Hamur Mayaları ile lezzetli glütensiz tarifler yapabilirsiniz. 

Glütensiz Ekmek Malzemeleri

Glütensiz tarifler hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılacak malzemelerin glüten içermemesi olmalıdır. 

 • 5 su bardağı glütensiz un (500 g)
 • Yarım paket Pakmaya Yaş Hamur Mayası (25 g)
 • 2 su bardağı su (350 - 400 ml) 
 • 1 çay kaşığı tuz (2 g)
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı (45 ml)
 • 1 çay kaşığı toz şeker (2 g)

Kalıbı yağlamak için 

 • 1 çay kaşığı tereyağı (3 g)

Glütensiz Ekmek Nasıl Yapılır? 

 • Pakmaya Yaş Hamur Mayası’na, 100 ml (yarım su bardağı) ılık su ve şeker ilave ederek, maya tamamen çözülene kadar karıştırın. Daha sonra maya kabarana kadar (aktif olana kadar) bekletin. Kabarıp, üzeri köpük bağlayınca yaş hamur mayası kullanılmak üzere aktif olmuş demektir.
 • Unu geniş bir kaseye alın, üzerine zeytinyağı, tuz, kalan suyu ve aktif hale getirdiğiniz yaş mayayı ekleyin. Eklediğiniz karışımı yoğurun.  
 • Hamurun üzerini bezle kapatıp, mayalanması için sıcak bir yere kaldırın.  
 • Hacmi 2-3 kat kabaran hamuru yağlanmış baton kek kalıbına aktarın ve şekil verin.  
 • İsteğe göre üzerine yulaf serpiştirin. (Yulaf glütensiz bir üründür. Ancak kullanılacak yulafın glüten içeren besinlerle aynı ortamda işlenmemiş olmasına dikkat edilmelidir.)
 • Önceden ısıtılmış 180 °C fırında yaklaşık 50 - 55 dakika pişirin.  

Glütensiz Ekmek Tarifi Püf Noktaları

Tüm ekmek tarifleri gibi glütensiz ekmek tarifinin de uyulması gereken bazı temel püf noktaları vardır. Öncelikle glütensiz ekmek için kullanılacak tüm malzemelerin eser miktarda da olsa glüten içermemesi gerekmektedir. Tarifte kullanılacak malzemeler oda ısısında olmalıdır. Lezzetli ve iyi kabarmış bir ekmek için mayalandırma sürelerine uyulması önemlidir. Ekmek hamuru hazırlanırken kullanılan malzemelerin oranına göre glütensiz un miktarını ayarlayabilirsiniz.

Ev Yapımı Glütensiz Tarifler

Evde ekmek yapımı için uygun bu tarifleri de deneyebilirsiniz. Glütensiz ekmeğin lezzetine lezzet katmak isteyenler için cevizli tarifimizi mutlaka denemelisiniz. Glütensiz Cevizli Ekmek tarifi, kahvaltı sofraları için iyi bir seçim olarak tarif defterinizde yerini alacak. Glütensiz tarifler sadece ekmekle de sınırlı değil. Çok sevilen ev yapımı poğaçalarınızı da glütensiz yapabilirsiniz.  Glütensiz Kıymalı Poğaça tarifi ile lezzetli mi lezzetli bir atıştırmalık kolaylıkla hazırlanabilir. Glütensiz beslenen sandviç tutkunlarını da tabii ki unutmadık. Glütensiz Sandviç Ekmeği tarifi de mutlaka denenecek tarifler arasında yerini almalı.