2 KİŞİLİK
HAZIRLAMA 15 DK
PİŞİRME 10 DK

Çilek Sepeti Tarifi (Çikolatalı)

Doyumsuz tatların yaratıcısı Mutfağın Yıldızı’ndan ailenize ve misafirlerinize layık Çikolatalı Çilek Sepeti tarifi. 

Misafirleriniz için hafif ve bir o kadar da sağlıklı tatlı tarifleri arayışı içerisinde iseniz evinizde pratik bir şekilde yapabileceğiniz çikolata kaplı çilek tarifini deneyebilirsiniz. Bu tarifi evinizin mutfağında neredeyse her zaman bulunan malzemelerle kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Çocuklarınızın tatlı isteğini çikolatalı çilek ile kolaylıkla bastırabilirsiniz. Aynı zamanda beslenmelerine koyabilir, meyve yeme alışkanlıklarını artırabilirsiniz. Akşam yemeklerinden sonra kendinize hızlıca bir tatlı yapmak istiyor olabilir ya da eşinize, misafirlerinize sunabileceğiniz kolay tatlı tariflerini arıyor olabilirsiniz. Tüm gün boyunca çalıştığınız için, tatlı yapmaya fırsatınız kalmamış olabilir. İşte böyle zamanlarda çikolatalı çilekler ile müthiş bir lezzet yakalayabilirsiniz. Meyvelerin gücünden yararlanarak, büyükten küçüğe birçok kişinin severek tüketebileceği bu tarifi sunabilirsiniz. Tatlı tarifleri düşünüldüğünde, hep kilo almaya yönelik lezzetlerle karşılaşır ve yememek için kendinizi tutmak zorunda kalırsınız. Enfes bir lezzete sahip bu tarif aynı zamanda düşük kaloridir. Diyet sürecinizde tatlı ihtiyacınızı karşılamak için tercih edebilirsiniz. Çikolataya buladığınız meyveleri evinizde bulunan meyveler ile çeşitlendirebilirsiniz. Kullanacağınız çikolata ve süslemeler zevkinize göre farklılık gösterebilir.

Çikolatalı Çilek Sepeti Nasıl Yapılır?

Genelde dışarıdan sipariş verilerek hediye olarak kullanılan çikolatalı çilek sepetleri evde de gayet kolay yapılabilir. İçerisinde kullandığınız malzemeyi sizin seçmeniz, her adımına elinizin lezzetinin geçmesiyle içinize sinecek, hem kendinizin hem de sevdiklerinizin damaklarını şenlendirecek çikolatalı çilek sepetinin yapımının detaylarını birlikte inceleyelim... 

Çilek Sepeti (Çikolatalı) Malzemeleri

Çikolatalı Çilek Yapılışı

  • Çikolata kaplı çilek tarifi için öncelikle Pakmaya Bitter Pul Çikolata benmari usulü eritilir. Eriyen çikolatanın içerisine yarım çay kaşığı kadar acı toz biber eklenir.
  • Spatula ile karıştırılan çikolata kenarda bekletilirken, aynı işlem Pakmaya Beyaz Pul Çikolata için de uygulanır.
  • Son aşama olarak çikolataya bulanması için çilekler yıkanır ve ardından yarısı beyaz çikolataya yarısı da bitter çikolataya batırılır.
  • Izgara tel üzerine alınan çileklerin üzerine Pakmaya Renkli Vermisel Pasta Süsü
  • Çikolatalar donana kadar beklenen çileklerle dilerseniz çilek sepeti

Çikolata Kaplı Çilek Yapımı Püf Noktaları

Çikolatalı çilek buketi yaparken, yatay bir şekilde, tezgahtan uzak durmasına dikkat etmeniz gerekir. Çikolatası donan çileklerin ucuna çubuk veya uzun kürdan takarak buket haline getirebilirsiniz. Tüketene kadar, çikolatanın erimemesi için soğuk bir alanda bekletilmesi gerekir. Buzdolabında 25-35 dakika kadar dinlendirdiğiniz çikolata kaplı çilekleri servis yapabilirsiniz. Çikolataya buladığınız çilekleri birbirinden mesafeli bir şekilde konumlandırmanız önemlidir. Henüz donmamış çikolata birbirine yapışabilir ve estetiğin bozulmasına neden olabilir.

Çikolata Benmari Usulü Nasıl Eritilir?

Tarifinizde kullanacağınız çikolataları direk ısıya maruz bırakmak, yanmasına neden olabilir. Bunun yerine, kısık ateşte geniş bir tencerenin içerisine suya değmeyecek genişlikte bir kapta çikolatanızı eritebilirsiniz. Benmari usulü hakkında daha fazla bilgi almak için Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir? Tarifi ve Püf Noktaları içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Çikolata Kaplı Çilek Süsleme Fikirleri

Evinizde uygulayabileceğiniz pratik bir tatlı tarifi olan, çikolata kaplı çileklerin süslemesi evinizde bulunan malzemelere göre değişiklik gösterebilir. Tarifinizin süslemelerinde farklı ve renkli malzemeler kullanarak, basit görünen bu tatlıyı gösterişli bir hale getirebilirsiniz. Çilek süsleme işlemi sırasında dilerseniz sadece beyaz ve bitter çikolata kullanmak yerine frambuazlı çikolata kullanabilirsiniz. Pembe bir görüntü elde edeceğiniz çileklerin dış kabına, çikolata henüz donmadan hindistan cevizi dökebilirsiniz. Ya da bitter çikolata ile kapladığınız çileklerin üzerine, beyaz çikolata ile çizgiler yapabilirsiniz. Bunun için de yağlı kağıdı külah haline getirin. Erittiğiniz Pakmaya beyaz çikolatayı külahın içerisine aktarınız. Külahın ucundan küçük bir delik açarak, çileklerin üzerinde bir ileri bir geri giderek çizgiler yaratın. Çikolata henüz donmadan Pakmaya Pasta Süsleri ile son dokunuşu yapabilirsiniz.