Alman Çöreği Berliner Tarifi (Videolu)

Doyumsuz tatların yaratıcısı Mutfağın Yıldızı'ndan ailenize ve misafirlerinize layık Alman Çöreği Berliner Tarifi. 

Birçok kişi, berliner nedir sorusunun yanıtını merak eder. Berliner tarifinin yapımı tüketmesi kadar keyiflidir. Evde berliner yapımında hamuru dilerseniz tavada kızartabilir, dilerseniz de fırında pişirebilirsiniz. Fırında berliner tarifinde de orijinalini aratmayan bir lezzet elde edebilirsiniz. Gelin, sizler için hazırladığımız Alman çöreği berliner tarifi ve bu tarife yönelik püf noktalarını içeren yazımıza birlikte göz atalım. 

Alman Çöreği Berliner Nedir? Berliner'in Hikayesi

Geleneksel bir Alman tarifi olan ve Alman çöreği olarak da bilinen berliner, biçim ve tarif olarak donuta benzer. Alman çöreği tarifinde mayalanmış hamur kızartılır, ardından ikiye bölünür. Berliner yapımında hamur içerisine karamelize şeker, marmelat, çikolata ya da reçel konularak servis edilir. Favori lezzetlerinizden biri çikolata ise, çikolatalı berliner tarifini de uygulayabilirsiniz. 

Berliner Yapmak İçin Malzemeler

Orijinal berliner tarifinde krema yer alır. Kremalı berliner tarifinin kreması için süt, şeker, un, nişasta, vanilya ve tereyağ kullanabilirsiniz. Alman pastası berlinerin bir diğer bilinen adı krapfendir. Krapfen tarifi için gerekli malzemeler hamur, kızartma ve süsleme için farklı kategorilere ayrılır. 

Berliner Hamuru İçin:

Alman berliner tarifi hamuru için gerekli malzemeler 

 • 1 su bardağı (200 ml) ılık süt
 • 1 paket Pakmaya Instant Kuru Hamur Mayası
 • 1 çay bardağı (85-90 g) toz şeker, 
 • 1 tutam tuz, 2 yumurta, 
 • 1 yemek kaşığı oda ısısında tereyağı,
 • 4,5-5 su bardağı (450-500 g) undur. 

Hamurun yanı sıra kremalı berlinerde berliner kreması da hazırlamanız gerekir. Berliner kreması için malzemeler ise;

Kızartmak İçin:

Berliner donut tarifini kızartmak için sıvı yağ kullanabilirsiniz. 

Süslemek İçin:

Hamurun üzerini süslemek için 1 paket Pakmaya Sütlü Pul Çikolata kullanabilirsiniz. 

Berliner Tarifinin Pişirme Önerisi

Hamurun iyi bir şekilde pişmesi için, sıvı yağı kızdırdığınızdan emin olmanız gerekir. Yalnızca birkaç dakika kızgın yağda kalan hamur pratik bir şekilde hazır hale gelir. Hamurun her iki tarafını da eşit şekilde kızartmayı da unutmayın. 

Berliner Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Tereyağı hariç hamur malzemeleri geniş bir kaba alınıp yoğrulur. 
 • Ardından oda sıcaklığındaki tereyağı eklenerek bir süre daha karıştırılır. 
 • Hamur un serpilmiş tezgaha alındıktan sonra 5-6 dakika boyunca yoğrulmaya devam edilir. Tekrardan yoğurma kasesine alınır ve üzeri bir streç film ile kapatılarak 45 dakika dinlenmeye alınır. 
 • Dinlenen hamur birkaç dakika tekrar yoğrulur ve tezgaha alınır. Merdane yardımıyla yarım parmak kalınlığında açılır. Bardak ağzı ya da yuvarlak kalıplarla şekil verilir. Şekil verilen hamurun üzeri kapatılır ve 15 dakika bekletilir.
 • Kızartma tavasında sıvı yağ kızdırılır. Hamurların iki tarafı da eşit miktarda kızartılır. 
 • İç Kkremaslı tarif için bir sos tavasına krema alınır. İyice ısıtıldıktan sonra sade olarak hamur içerisine enjekte edebilir ya da kremaya Pakmaya Sütlü Pul Çikolata karıştırabilirsiniz. 
 •  Çikolatalı berliner için çikolatayı benmari usulü eriterek hamur içine sıkma torbası yardımıyla sıkabilirsiniz. Dolgusunu tamamladıktan sonra, üzerine pul çikolata serperek servis edebilirsiniz. 

Berliner Pişirmenin Püf Noktası

Berliner çöreğinin tam kıvamında olması için mayalama ve hamuru kestikten sonra tekrardan bir süre beklemek oldukça önemlidir. 

Berliner Kaç Kalori?

Bir adet berliner yaklaşık 410 kaloridir. Kalori miktarı, üzerinde yer alan süs malzemeleri ve dolgularına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Berliner ve Donut Arasında Ne Fark Var

Berliner ve donut tarifi birbirlerine benzese de, genellikle donut hamuru glaze şeker ile kaplıdır. Donutlar halka şeklinde olabilirken, berliner tamamen yuvarlak ve içi dolguludur. Lezzetli Berliner’lerden sonra Donut da sofranızı tatlandırmak için güzel bir seçenek olacaktır.