Yaz Meyvelerinden 8 Farklı Pratik Meyveli Tatlı Tarifi

Yaz meyvelerinin mutfaklarda kendini göstermeye başlaması ile birlikte tatlıların çeşitlenip renklenmesi mümkündür. Yaz meyveleri, doğal şekerleri ve ferah aromaları sayesinde, tatlılar için en ideal malzemeleri oluşturur. Her yaştan ve damak zevkinden bireye uygun bir tarifi bulabilir, meyve tatlıları ile evlere mutluluk katabilirsiniz.

Yaz Meyveleri ile 8 Farklı Pratik Tatlı Tarifi

Sizler için dikkatle hazırladığımız yazımızda mevsim meyveleri ile yapılan 8 farklı tatlının tarifine yer verdik. Bu tariflerle sağlıklı ve doğal aromalara sahip tatlılar yapabilirsiniz. Hem çocukları hem de yetişkinleri mutlue decek sürprizler hazırlayabilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde geride serinletici bir etki bırakacak tariflere göz atabilirsiniz.

Tatlı Tariflerinize Yakışacak En Güzel Yaz Meyveleri Nelerdir?

Tatlı tariflerine uygun yaz meyveleri nelerdir, sorusuna verilebilecek birçok farklı yanıt bulunur. Böğürtlen, çilek, kırmızı kuş üzümü, yaban mersini ve ahududu, bu meyve seçeneklerinden bazılarıdır.

Hangi Ayda Hangi Meyveler Tüketilir?

Ülkemizde yetişen yaz meyvelerinin en iyi halini hangi mevsimde aldığını bilmek, tatlılarda ideal sonuçları elde etmenizi sağlar. Tam gelişmemiş bir meyveyle yaptığınız tatlılar geride acımsı bir tat bırakabilir. Bu durumdan kaçınmak için kullanacağınız tarifteki meyvelerin hangi aylarda tüketildiğini araştırmanız önerilir. Örneğin çilek, en çok mayıs ayında tüketilen bir meyvedir. Nisan ve haziran aylarında da çileğe ulaşmak mümkündür.

Şeker Oranı En Düşük Yaz Meyveleri Nelerdir?

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz meyveli tatlı tarifleri, kalori ve şeker bakımından düşük içeriklere sahip alternatiflere sahiptir. Bu nedenle tatlı yemek isteyen ve olabilecek en sağlıklı tarifi bulmak isteyenler yazımızın kalanını inceleyebilir. Düşük şeker oranı sayesinde tariflerde yerini alan meyveler arasında, ahududu ve böğürtlen yer alır.

Meyveli Tatlılarda Kullanabileceğiniz Pakmaya Ürünleri

Meyveli tatlılar hazırlamayı hızlı ve kolay hale getiren çok çeşitli Pakmaya ürünleri bulunur. Mayalı sade kek harcı, sade pandispanya un gibi temel unsurların yanı sıra tatlıların üstünde için kullanılan çilekli süsleme şekeri benzeri malzemeler de vardır.

Yaz Meyveli Tatlı Tarifleri

Yazımızın kalanını inceleyerek yaz aylarında yapacağınız vazgeçilmez tatlılarınız olacak tariflere ulaşabilirsiniz. 8 farklı meyveli tatlı seçeneğini inceleyebilir, sizin, ailenizin ve sevdiklerinizin damak zevkine uygun tarifleri belirleyebilirsiniz.

1. Orman Meyveli Fırında Kek Tarifi

Çikolata ve meyvenin bir araya geldiğinde oluşturduğu uyum, orman meyveli fırında kek tarifinde bulunur. Birkaç kişilik aileler ve arkadaş buluşmalarında yapabileceğiniz bu kekler, ortamın yıldızı olmanızı sağlar. Pakmaya çikolatalı portakallı puding yardımıyla akışkan kıvamını kazanan kekte böğürtlen, ahududu, vişne gibi çok çeşitli yaz meyvesi seçenekleri kullanılabilir. Yirmi dakika gibi kısa bir pişirme süresine sahip kek, mis gibi kokusuyla herkesi kendine hayran eder.

2. Orman Meyveli Kolay Sufle Tarifi

Sufle, zorlu ve karmaşık bir tatlı gibi görünse de sizin için hazırladığımız tarif ile yapımı oldukça kolay bir lezzete dönüşecektir. Orman meyveli kolay sufle tarifi, ortalama 25 dakikalık bir pişirme süresine sahiptir. Tarifte paylaştığımız malzeme miktarlarını bire bir uyguladığınızda dört kişilik bir tatlı sunumu elde etmeniz mümkündür. Mısır unu ve buğday ununun aynı anda kullanıldığı bu tarife tat katan malzemeler arasında Pakmaya pudra şekeri yer alır. Suflenin içinde kullanılan pudra şekeri, sunum sırasında estetik bir görüntü elde etmek için de serpiştirilebilir. Misafirlerinizi etkilemek ve harika tatlı sunumları yaratmak isterseniz suflenin üzerine taze nane yaprağı, orman meyveleri gibi eklemeler de yapabilirsiniz.

3. Kremalı ve Yaz Meyveli Tatlı Tarifi

Hazırlama ve pişirme süreci toplamda yarım saat sürmesi ile ön plana çıkan seçenekler arasında kremalı ve yaz meyveli tatlı tarifi yer alır. Yazın yetişen meyveler ve Pakmaya krem şanti, bu tarifin temel malzemelerini oluşturur. Hızlı bir sunuma sahip lezzetli tatlılarla misafirlerinizi şaşırtmak isterseniz kremalı ve yaz meyveli tatlı tarifini inceleyebilirsiniz.

4. Bal Bademli Pudingli ve Yaz Meyveli Tart Tarifi

Bal bademli meyveli turta tatlılarda farklı lezzetleri bir araya getirmeyi sevenlerin favori tarifleri arasındadır. Bal bademli pudingli ve yaz meyveli tart tarifinde, tartölet hamurlarının şekillenmesi için kalıplar gerekir. Tartöletler için seçilen kalıpların boyutları tamamen kişisel tercihlerinize bağlıdır. İster çay, kahvenin yanında sunabileceğiniz lokmalık boyutlara sahip tartlar hazırlayabilir ister daha büyük tartölet kalıpları tercih edebilirsiniz. Orman meyvelerinin yanı sıra bal badem aromasına yakışan farklı yaz meyvelerini de bu tatlıda kullanabilirsiniz. Sunum sırasında tartların üzerine yerleştirebileceğiniz dilimlenmiş meyvelerden birisi şeftalidir. Badem aromasıyla birbirlerine iltifat eden şeftaliyi bu tatlıya ekleyebilirsiniz.

5. Orman Meyveli Kek Sandviç Tarifi

Yaz aylarının sıcak havalarında meyveli soğuk tatlılar hazırlayabilirsiniz. Böyle bir tarif arıyorsanız orman meyveli kek sandviç seçeneğine göz atabilirsiniz. Orman meyveli kek sandviç, iki kat kek hamurunun ortasına yerleştirilen marmelatlı meyve karışımı, krema, çilek, frambuaz ve yaban mersinini içerir. Kek hamuru katmanlarına süngerimsi yumuşak kıvamını vermek için Pakmaya’nın malzemelerinden destek alabilirsiniz. Orman meyveli kek sandviç tarifinde Pakmaya hamur kabartma tozu kullanarak güzelce kabarmış hamur katmanları elde edebilirsiniz.

6. Yaz Meyveleri ile Pasta Tarifi

Pakmaya krem şanti yardımıyla hazırlanan lezzetler arasında yaz meyveleri ile pasta tarifi de yer alır. Hazırlaması ve pişirmesi oldukça kısa bir zaman alan bu pastanın asıl zaman alan kısmı, buzdolabında soğumaya bırakıldığı andır. Pastanın şekillendirilmesi ve ideal kıvama ulaşması için hazırlık sürecinde buzdolabında bırakıldığı anlar bulunur. Hızlı şekilde misafirlerinize sunmayı düşünüyorsanız bu pastayı önceden hazırlamanız önerilir. Böylece soğumuş ve yoğunlaşmış kıvama sahip krem şantiyi şekillendirmek kolay olacaktır. Pastanın sunuma hazır hale getirilmesinde çilekler ve tarçın gibi ek malzemeler kullanılabilir. Sunuma renk ve tat katan bu malzemeler, yaz tatlısının son dokunuşlarıdır.

7. Beyaz Çikolatalı ve Böğürtlenli Cupcake Tarifi

Orman meyveleri arasında yer alan ve en sevilen seçeneklerden olan böğürtlen ile beyaz çikolatanın birlikteliği, tatlılar için harika malzemeler oluşturur. Beyaz çikolatalı ve böğürtlenli cupcake tarifi, bu tat uyumunu sevenlerin deneyebileceği seçeneklerdir. Beyaz çikolatanın hafif tadı, böğürtlenin daha yoğun aromasını ön plana çıkartır. Pakmaya kakao, cupcake hamuruna çikolata tadını kazandırmak için kullanılır. Beyaz çikolata, cupcake hamurunu yapmak için kullanılır. Bu sevimli tatlılar, doğum günleri, kutlamalar ve özel buluşmalarda sunmak için harika bir seçenektir. Özellikle çocuklar tarafından beğenilerek tüketilen tatlılar arasında ilk sıralarda cupcakeler gelir.

8. Çilekli Ekler Tarifi

Meyveli ekler, tatlı atıştırmalıklar denince ilk sıralarda yer alan seçeneklerden birisidir. Çay ve kahvenin yanına ikram için ideal özellik gösteren boyutları ve tatları bulunur. Çilekli ekler tarifi, Pakmaya’nın lezzetli malzemelerini ve basit uygulama adımlarını içerir. Pakmaya bitter pul çikolata, çilekli ekler tarifine tat katan malzemelerden birisidir. Pakmaya krem şanti, eklerin hamurlarının arasına sıkılan ve tatlıya yumuşak kıvamı kazandıran içerikleridir. Çilekler, ince dilimlenmiş halde krem şantinin üzerine yerleştirilir. Çileklerin yoğunluğu ve büyüklüğü, kişisel damak zevkinize göre seçebileceğiniz bir özelliktir. Hem çilekler hem de krem şanti yerleştirildikten sonra ekler sandviç gibi kapatılıp servis edilebilir.