Ünü Tüm Dünyaya Yayılmış Birbirinden Özel Tatlı Çeşitleri

Öyle tatlı çeşitleri var ki şöhreti dünyanın öteki ucuna ulaşmış, bambaşka kültürleri paylaşan toplumlarca beğenilmiş ve artık insanlığın ortak değerleri arasındaki yerini almış. Cümleyi daha okurken bile mutlaka zihninizden bu tanıma uyan birkaç tatlı türü geçmiştir. 

Pakmaya Mutfağın Yıldızı olarak şöyle bir düşününce bizim de aklımıza onlarca tatlı tarifi geldi ve özellikle dünya çapında en çok üne sahip olanları sizlerle paylaşmak istedik. Siz de dünya tatlıları listemizi inceleyebilir, eklemek istediklerinizi yorum bırakarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1. Baklava

cevizli baklava 

Baklava; dünyanın hemen her yerinde tanınan, kime sorsanız bilinen lezzetlerin başında geliyor. Kat kat yufkasının çıtırtısı, tam kıvamında şerbeti, kimi zaman Antep fıstıklı, kimi zamansa cevizli lezzeti ülkemiz sınırlarını çoktan aşmış olan baklava, özellikle Balkanlar ve Orta Doğu ülkelerinin en favori tercihlerinden.

Yapımı özen ve deneyim gerektiren baklava tarifine dair tüm püf noktalarını ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

2. Churros

churros 

İspanya’ya ait bir lezzet olan churros da şöhreti pek çok ülkeye yayılan tatlardan. Geleneksel tatlılarımızdan tulumba ile benzerlik taşıdığından mıdır bilinmez, churros’un özellikle son yıllarda ülkemizde giderek daha popüler hale geldiğini gözlemlemek de mümkün. 

Ancak churros’un tulumba tatlısından farklı olarak şerbetli değil, yanında çikolata ile servis edilen bir hamur kızartması olduğu detayını da belirtmiş olalım. Eğer siz de evinizde churros yapmak isterseniz, tatlınıza lezzet katmak için Pakmaya Bitter Pul Çikolata’yı eriterek churros’ların yanında servis edebilirsiniz.

3. Mochi

mochi 
Kabul ediyoruz, Japonya mutfağına ait birçok lezzet bizim damak tadımıza pek uymuyor. Fakat mochi bu genellemeye dahil edilemeyecek kadar leziz. Ülkemizde de adı yeni yeni duyulmaya başlanan mochi, Japon kültüründe yeni yıl tatlısı olarak kendine yer buluyor.

Pirinç unundan yapıldığı için pirinç keki olarak anılan mochi, sade haliyle veya meyve, çikolata ya da dondurma dolgulu olarak da tüketilebiliyor. Hem lezzetli, hem yoğun kıvamlı, hem de hafif bir tatlı olması ve yapısıyla lokumu andıran mochi’yi denemek için ise ülkemizde şimdilik tek adresinin Uzak Doğu mutfağına odaklanan restoranlar olduğunu söyleyebiliriz.

4. Donut

donut 

Sanıyoruz ki hangi ülkeye gidersek gidelim, en popüler tatlıları sorduğumuzda yanıtların olduğu listede mutlaka ABD’nin en ünlü lezzeti donut da olacaktır. Ortası delik veya deliksiz formda ve farklı kaplamalarla zenginleştirilmiş birçok farklı çeşidi olan donut’ın aslında bir tür tatlı çörek olduğunu da söylemek mümkün. 

5. Dulce de Leche

dulce de leche 

Dulce de leche, namı diğer süt reçeli veya süt karameli; Arjantin’de genellikle kahvaltılık olarak tercih edilse de dünyanın birçok noktasında başlı başına bir tatlı çeşidi olarak da tüketilmektedir. Ülkemizde ise süt reçelinin genellikle kurabiye ve kekleri süslemek veya içeriğini zenginleştirmek için kullanıldığına rastlıyoruz.

6. Gulab Jamun 

glab jamun 

Görüntüsüyle lokma tatlısı ve yapım aşamaları ile Kemalpaşa tatlısı arası bir lezzeti andıran gulab jamun, Hindistan kökenli bir hamur kızartmasıdır. Gül suyu şerbeti ile hazırlanan bu tatlı ılık veya soğuk halde tüketilir. Sade haliyle de servis edilebilen gulab jamun, çikolata veya Hindistan cevizi gibi malzemelerle süslenerek de servise hazır hale getirilmektedir.

7. Pavlova

pavlova
 
Avustralya menşeli olsa da ünü özellikle Avrupa ve Amerika kıtasına ulaşmış olan pavlova, beze ya da mereng olarak da anılan tatlı taban üzerine krema ve taze meyveler ilave edilerek hazırlanan leziz mi leziz bir tatlı türü olarak karşımıza çıkıyor. Dışı çıtır çıtır, fakat içi yumuşacık, bol meyveli pavlova pastası tarifi için ise buraya tıklayabilirsiniz.

8. Sufle

sufle

Dünyanın en ünlü tatlılarına yer verdiğimiz listemizde Fransız mutfağının en özel ve güzel tatılarından sufleye yer vermesek, elbette olmazdı. Dışı kek gibi görünen, fakat tam ortasındaki akışkan çikolatasıyla gönüllerde taht kuran sufleyi yapmak ise göründüğü kadar kolay değil. 

Neyse ki Pakmaya Mutfağın Yıldızı’nın deneyip lezzetini onayladığı fındık kremalı parça çikolatalı sufle tarifini inceleyip tüm adımları uygulayarak pratik bir şekilde sufle yapabilirsiniz.

9. Tiramisu

tiramisu

Lezzetine aşina olduğumuz ve damak tadımıza en yakın tatlılardan tiramisunun İtalyan tarifi olduğunu sanıyoruz ki bilmeyen yoktur. Orijinal tarifinde Mascarpone peyniri ve kedi dili bisküvileri kullanılan tiramisu, ülkemizde olduğu gibi dünyanın hemen her yerinde beğeniyle karşılanan meşhur bir tatlıdır. 

Ancak Mascarpone peyniri ve kedi dili bisküvilerinin yerine başka malzemeler kullanılarak da orijinale oldukça yakın bir lezzet elde edebilmek mümkün. Kolay malzemelerle evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz tiramisu tarifi için ise buraya tıklamanız yeterli.

10. Waffle 

waffle 

Ülkemizde hemen her kafenin menüsünde rahatlıkla bulabileceğiniz, dahası evde de kolaylıkla yapabileceğiniz bir tatlı olan waffle’ın anavatanı ise Belçika. Ancak ülkemizde orijinal Belçika waffle’ının değil, genellikle yumuşak bir hamura sahip yorumlanmış waffle tarifinin revaçta olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Buna karşın buraya tıklayarak klasik Belçika usulü waffle tarifini görüntüleyebilir ve Belçika’ya gitmeye gerek duymadan evinizde orijinal waffle lezzetine doyabilirsiniz.