Sıcacık, Çıtır Lezzetler: En Güzel Börek Tarifleri

İştahınızı kabartan, kokusuyla başka dokusuyla bambaşka bir lezzet düşünün! Evet evet, tarif defterlerimizin baş tacı, mutfaklarımızın klasiği olan börekten bahsediyoruz. Sabah kahvaltısında çıtırı, öğle yemeğinde hafifi, akşamında bol malzemelisiyle damaklarımızı tatlandıran börek!.. Hele ki sıcak bir çay eşliğinde sofralarda yerini alıyorsa, karşı konulmaz lezzeti sayesinde bir anda diyet yapma niyetinizden bile vazgeçebilirsiniz.

Üstelik börek denince akla gelebilecek tariflerin ucu bucağı yok. Patateslisinden ıspanaklısına, kıymalısından lorlusuna kadar bütün tariflerimiz lezzetle dolu, ama bazen farklı tat arayışlarına gitmeden de yapamıyoruz. O zaman gelin hep birlikte, bu arayışlarımıza bir son verecek farklı börek lezzetleriyle tanışalım. En güzel börek tarifleri karşısında kendinizi tutamayacak ve soluğu mutfakta alacaksınız! Malzemelerimiz hazırsa başlıyoruz.

Kahvaltıları Renklendirir: Salçalı ve Patatesli Çıtır Börek

Senelerin patatesli böreği bu kez salça ile birleşti ve sofralarımıza ulaştı, üstelik daha çıtır lezzetiyle... Kahvaltılarınız için son derece uygun ve pratik olan salçalı ve patatesli çıtır börek tarifini mutlaka deneyin. Eminiz ki çocuklarınız salçalı ve patatesli böreği çok sevecek, bayıla bayıla yiyecek…

salçalı ve patatesli çıtır börek

Hiç Şaşırmayın: Baklava Yufkasında Kıymalı Börek

Baklava yufkası deyince hemen aklınıza baklava gelmemeli, çünkü kendisi çıtır özelliği sayesinde ara sıra börek tariflerimize de davet ediliyor. En güzel börek tarifleri listemizin ilk sıralarında gelen “baklava yufkasında kıymalı börek” de bunlardan biri. Enfes kıymalı harcı çıtır dokusuyla birleşince damaklarda unutulmaz bir lezzet yaşatıyor. Deneyin ve bu enfes tada bizzat şahit olun.

baklava yufkasından kıymalı börek

Mutluluğun Tatlı Hali: Tahinli ve Cevizli Tatlı Börekler

Düşünsenize, en sevdiğimiz kuru yemişimiz ceviz ve pekmezin kardeşi tahin bir arada! Evet, sonuç harika! Daha önce kek ve pastalarda buluşan bu enfes ikili bu kez de börek tarifimize konuk oluyor ve inanılmaz bir tat ortaya çıkıyor. Tahinli ve cevizli tatlı böreklerle artık beş çayları daha renkli.

tahinli ve cevizli tatlı börek

Lezzeti Yufkasında Gizli: Yaz Böreği

Sıcak havalarda börek sevmeyenleri alalım buraya. Zira vereceğimiz tariften sonra her birinin böreğe karşı algısı değişecek. En güzel börek tarifleri arasından öne çıkan yaz böreği, tam da yazın ruhuna yakışır bir lezzet. Ayrıca unutmadan söyleyelim, tarifimiz tuzlu değil tatlı. Çünkü tarifimizde pudingden tutun da krem şantiye kadar uzanan pek çok pasta malzemesi kullanıyoruz.

yaz böreği