Şerbetli Tatlılar: Ramazan Bayramı İçin 7 Pratik Tatlı Tarifi

Şerbet Nedir?

Şerbet eski dönemlerde mevsimine göre bitkiler ve meyveler kullanılarak hazırlanan bir içecek olmasının yanı sıra tatlı malzemeleri arasında da yer alır. Şerbetli tatlılar denildiğinde akla ilk şeker ve su kullanılarak yapılan şerbet gelse de içerisine uygun malzemeler eklenerek aroma verilebilir ve ramazan şerbeti yapılabilir.

Şerbet Malzemeleri

Şerbetli tatlı tarifi için kullanılan şerbetin malzemeleri şeker, su ve limon suyundan oluşur. Bir tepsi şerbetli tatlı yapmak için 4 su bardağı su, 5 su bardağı toz şeker ve yarım limonun suyunu kullanmanız yeterlidir. Şerbetin biraz daha tatlı olmasını isterseniz ekstra şeker ekleyebilirsiniz.

Şerbet Nasıl Yapılır?

Birçok tatlıyı yapabilmek için şerbet tarifi mutlaka öğrenilmelidir. Ramazan tatlılarının olmazsa olmazı şerbet, hem yapması hem malzemelerini bulması açısından da oldukça kolaydır. Şerbet nasıl yapılır inceleyelim.

 

Malzemeler

 

  • Kapta ölçüm yapmak isterseniz 4 su bardağı su 800 mililitredir. Cup ölçüsü ile 960 ml su, 4 su bardağına denk gelir.
  • 5 su bardağı şeker, 875 grama tekabül eder. Yemek kaşığı ile ölçüm yapacaksanız yaklaşık 72 yemek kaşığı toz şeker kullanılması anlamına gelir. Şeker ölçümü için cup kullanılması da doğrudur. 4 cup şeker de aynı değerlerdedir.
  • Yarım limonun suyu yaklaşık 2 yemek kaşığıdır. Bu da 20 grama denk gelir. Yarım limonun suyunu bir kaba sıkıp buradan kaşıkla alıp da hesaplayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı limon suyu silme değeri 10 gramdır.

 

Hazırlanışı

  • Su ve şeker tencereye alınır. Sonrasında ocağa alınır. Şeker eriyene kadar karıştırılıp, kaynamaya bırakılır.
  • Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 15 dakika daha kaynatılır.
  • 15 dakika sonunda yarım limonun suyu da eklenir ve 5 dakika daha kaynatılır.

Şerbet Yapmanın Püf Noktaları

Şerbet yapmanın püf noktalarını öğrendikten sonra şerbet nasıl dökülür sorunuzun cevabını da yazımızın devamında vermeye çalışacağız. Öncelikle şerbetin nasıl yapıldığını öğrenelim.

 

  • Şerbet kaynasa bile hemen ocaktan alınmamalı yaklaşık 15 dakika daha kaynatılmalıdır. Böylelikle kıvam alıp koyulaşması sağlanır.
  • Yapılacak tatlı için ayrıca bir malzeme eklenmesi gerekebilir. Şerbet hazırlanmaya başlamadan önce yapılacak tatlı şerbetinin malzemelerine dikkat edilmelidir.
  • Limon suyu şerbetin şekerlenmesini önlediğinden unutulmamalıdır. Fakat bazı tariflerde limon suyunun yerine vanilin kullanılır, buna da dikkat edilmelidir.

Bayrama Özel En Güzel Şerbetli Tatlılar

Ramazan sonrasında Ramazan tatlıları diye de anılan şerbetli tatlılar çeşitli olmakla birlikte yapması kolay tarifleri içerisinde barındırır. Evde kolayca şekerpare, kemalpaşa ya da revani yapabilirsiniz. Biraz daha zor bir tarif denemek isterseniz baklava da yapabilirsiniz.

Ramazandan Kalan Bayat Pideleri Değerlendirme Vakti: Kaymaklı Bayat Pide Tatlısı Tarifi

Özellikle Ramazan ayının son birkaç günü evdeki pideler bayatlayabilir. Bunları çöpe atmak yerine lezzetli bir tatlının tarifi için kullanabilirsiniz. Kaymaklı bayat pide tatlısını yapmak çok kolaydır. Hem israftan koruyan hem de lezzet kapılarını aralayan kaymaklı bayat pide tarifi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kalburabastı Hurma Tatlısı Tarifi

Kalburabastı hurma tatlısı evde rahatlıkla bulabileceğiniz tereyağı, yumurta, toz şeker, Pakmaya kabartma tozu veya sıvı yağ gibi malzemelerde pratik bir şekilde hazırlanabilecek çok lezzetli tatlıdır. İçerisinde bulunan hurma ile sürpriz bir tatlı hazırlamak isterseniz kalburabastı hurma tatlısı tarifini hemen deneyebilirsiniz.

Portakallı Revani Tarifi

Kolay şerbetli tatlı arıyorsanız un, labne ve yumurta gibi malzemelerle birlikte Pakmaya hamur kabartma tozu, Pakmaya şekerli vanilin ve Pakmaya pudra şekeri kullanılarak hazırlanan portakallı revaniyi hemen denemelisiniz. Portakallı revani için tatlı şerbeti hazırlarken limon suyu yerine portakal suyu kullanılır, bu ayrıntıyı gözden kaçırmamalısınız. Portakallı revani tarifi doğru bir şekilde yapıldığında hem aroması hem enfes kokusu ile çok iyi bir ramazan tatlısı olmaktadır.

Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı Tarifi

Muhallebili Kemalpaşa tatlısı 1 paket Kemalpaşa tatlısı kurabiyesi ve Pakmaya tavuk göğsü ile şeker, süt ve su kullanarak yapabileceğiniz pratik ve hafif bir tatlıdır. Muhallebili Kemalpaşa tatlısı tarifi gününüzü kurtarabilir.

Fındıklı Şekerpare Tarifi

Fındıklı şekerpare tarifi Pakmaya pudra şekeri, Pakmaya hamur kabartma tozu ve Pakmaya şekerli vanilin ile yapıldığında klasik olmaktan çıkıp misafirlerinize sunabileceğiniz en güzel tatlılardan biri haline gelir.

Ev Yapımı Cevizli Baklava Tarifi

Ev yapımı cevizli baklava tarifi uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hamurun kıvamını ayarlayabilmek için Pakmaya mısır nişastası kullanmak olacaktır. Bir tepsiden fazla baklava yapacaksanız Pakmaya mısır nişastası alırken 1 kg olanını tercih etmeniz daha iyi olur. Baklava şerbeti için ise su, toz şeker ve limon suyu kullanmanız yeterlidir. Yukarıda anlattığımız şerbet tarifi baklavanızın şerbetini hazırlarken yardımcı olabilir.

Diğer Şerbetli Tatlı Tarifleri

Ramazanda yapılan tatlılar elbette bunlarla sınırlı değildir. Örneğin revaninizi farklı bir şekilde yapmak isterseniz sütlü ve çikolatalı olanını deneyebilirsiniz. Kemalpaşa tatlısı da aynı şekilde farklı şekillerde yapılabilir. Kaymak yerine krema ve çilek kullanarak farklı bir süsleme ile çok lezzetli Kemalpaşa tatlısı yapabilirsiniz. Ramazan bayramı tatlısı için Diğer şerbetli tatlı tarifleri sayfamızı ziyaret edebilir, birbirinden lezzetli ve iştah açan tarifleri hemen deneyebilirsiniz.

Şerbet Hakkında SSS

 Şerbete kaç bardak şeker koyulur?

 

Tatlı şerbeti tarifi için şeker oranı tatlıdan tatlıya göre değişebilir. Tarife ve tepsi boyutuna göre şeker miktarı artırılıp, azaltılabilir.

 Tatlının hamur olmaması için ne yapılır?

 Tatlının hamur olmaması için tatlının soğuk, şerbetin sıcak olması gerekir. Böylelikle hem tatlı hamur olmaz hem de tatlı şerbeti iyi çeker.

 Tatlının şerbeti daha iyi çekmesi için ne yapılır?

 

Tatlının şerbeti daha iyi çekmesi için tatlının soğumuş olması, şerbetin de sıcak olması gerekir.

 Ramazan şerbeti ile tatlı şerbeti aynı mı?

 Hayır, ikisi farklıdır. Ortak yönleri ikisinde de su ve şeker kullanılmasıdır. Tatlı şerbeti sadece su, şeker ve limon suyu malzemeleri ile yapılabilirken; ramazan şerbeti içerisine aroma verici olarak kurutulmuş erik, vişne, karanfil gibi farklı malzemeler eklenir.

 Evde ramazan şerbeti yapılabilir mi?

 Evet, uygun malzemeler ve malzemelerin doğru aşamalardan geçirilmesi ile evde ramazan şerbeti yapılabilir.

Şerbet tarifinde kaç bardak şeker var?

Şerbete eklenecek şeker miktarı yapılacak tatlıya göre değişiklik gösterir. En sık yapılan tatlı şerbeti tarifi içeriğinde 4 su bardağı yani 875 gram şeker bulunur. Bu da yaklaşık 4 cup şeker kullanılması anlamına gelir.

Tatlı için şerbet nasıl yapılır?

Tatlı şerbeti tarifi doğru adımlar izlendiğinde son derece kolay ve başarısız olma oranı oldukça düşüktür. Burada dikkat etmeniz gereken tarifi uygularken bazı tatlıların şeker ve su oranın farklı olduğudur. Örneğin kadayıf için 3 su bardağı yani 525 gram şeker kullanılırken, revani için 2,5 su bardağı yani yaklaşık 440 gram şeker kullanılması yeterli olabilir. Aynı şekilde kullanılan su miktarı da değişiklik gösterebilir.

Şerbet kaça kaç yapılır?

Şerbetin kaça kaç yapıldığı kullanacağınız tepsinin boyutuna göre değişir. Orta boy bir tepsi kullanacaksanız 3 su bardağı şeker (525 g) ve 3 su bardağı su (600 ml) yeterli olur. Tepsi büyüdükçe malzemeleri birer bardak daha fazla koyabilirsiniz.

Evde şerbet nasıl yapılır?

Evde tatlınız için şerbet yapacaksanız su, şeker ve limon suyu malzemeler yeterli olmaktadır. Evde ramazan şerbeti yapmak isterseniz su ve şekerin yanında vişne, kurutulmuş erik, kuru üzüm, taze zencefil, çubuk tarçın, karanfil ve kuru üzüm gibi malzemeleri belirli aşamalardan geçirip süzmek yeterli olacaktır.

Şerbet Tatlıya Sıcak mı Dökülür, Soğuk Mu?

Şerbet soğuk mu dökülür ya da şerbet sıcak mı dökülür sorularının cevabı yapmış olduğunuz tatlıyla doğrudan bağlantılıdır. Eğer tatlınız sıcakken şerbet dökmeniz gerekiyorsa şerbetinizin soğuk olması uygundur. Tam tersi tatlınız soğuduktan sonra şerbet dökmeniz gerekiyorsa şerbetinizin sıcak olması gerekir. Kısacası şerbet nasıl dökülür cevabının mantığı tamamen tatlının hamur kalmaması ya da şerbetini tam olarak çekmesi ile ilgilidir. İki malzeme de sıcak olduğunda tatlı hamur haline gelebilir ya da soğuk olduğunda tatlınız şerbeti tam olarak çekmeyebilir.