Pirinç Unu Nedir? Hangi Tariflerde Nasıl Kullanılır?

Un denildiği zaman kuşkusuz ilk akla buğday, çavdar, kepek ve mısır gibi besin grupları geliyor. Ama un haline getirilerek kullanılan besin seçeneklerimiz sadece bunlarla da sınırlı değil. Çünkü yıllardan beri sofralarımıza, lezzetlerimize başka doğal unları da dahil ediyoruz. İşte bunlardan bir tanesi de kuşkusuz pirinç unu. Küçüklükten beri alışkın olduğumuz bu doğal malzememizi, envai çeşit tarif içerisinde kullanabiliyoruz. “Pirinç unu nedir? nasıl kullanılır?” şeklinde tüm merak ettiğiniz detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Doğallıktan Gelen Lezzet: Pirinç Unu Nedir?

Tariflerimizin lezzet eşlikçisi olan pirinç unu, pirincin çeşitli teknikler yardımı ile un haline getirilmiş toz hali olarak biliniyor. Bu doğal besin, aslında buğdaygiller familyasından gelen bir tür tahıl seçeneği. Üstelik içerisinde pirincin taşıdığı mineral, karbonhidrat ve selenyum değerlerinin tamamen aynısı mevcut. O nedenle de ek gıdaya geçiş dönemlerinde bebek beslenmesinde vazgeçilmez bir besin alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca içerisinde bulunan mineral değerleri bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük bir rol oynuyor.

bebekler için pirinç unlu muhallebi

Kıvam Kurtarıcımız: Pirinç Ununun Kullanımı

Hamur işi tariflerini hazırlarken bazen kıvam konusunda ufak sorunlar yaşayabiliyorsunuz değil mi? Malzemelerin türünden veya en başta yaptığınız küçük bir eksiklikten dolayı tarifinizin kıvamı tutturamamış olabilirsiniz. Elbette bu çok normal. O nedenle hemen "olmadı" diye düşünerek endişeye kapılmayın! Çünkü kıvam yoğunlaştırma konusunda size yardımcı olacak mucizevi malzemeniz her daim hazır: Pirinç unu

Mutfaklarımızın baş köşesinde duran bu temel malzememiz ile tariflerinizin kıvamını daha ideal hale dönüştürebilir ve enfes tatlara imza atabilirsiniz. Üstelik evde kendi başınıza yapmak için uğraşmanıza da hiç gerek yok. Çünkü pirinç unu Pakmaya ile artık daha pratik ve daha lezzetli. Dilediğiniz zaman ihtiyacınız kadar olan kısmını kullanabilir ve kalan kısmını da kapalı ambalajı içerisinde muhafaza etmeye devam edebilirsiniz.

Pirinç Unu ile Yapılan Belli Başlı Tarif Seçenekleri

“Pirinç unu nedir?” sorusundan sonra en merak edilen konulardan birisi de kullanım alanları. Geleneksel tatlılardan enfes lezzetteki yemeklere kadar pek çok tarif içerisinde bu doğal undan faydalanabilmemiz mümkün oluyor. Küçük yaşta aşina olduğumuz besleyici gıda ile neler yapılabildiğini gelin hep birlikte inceleyelim.

Atalarımızdan Yadigar: Geleneksel Sütlü Tatlılar

Pirinç ununun sadece muhallebi içinde kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü tavuk göğsü, sütlaç, kazandibi ve keşkül gibi geleneksel hafif tatlılarınızda da pekala bu doğal içerikli un malzemesini tercih edebilirsiniz. Ölçüleriniz kadar olan unu alıp ayrı kapta güzelce su veya sütle birleştirin ve ardından sütünüze ekleyip karıştırmaya devam edin. İşte bu kadar basit.

farklı meyveler ve kuruyemişlerle süslenmiş muhallebi sunumları

Tarçınıyla Büyüleyen Yumuşak Tatlımız Muhallebi

Aslında pirinç unuyla olan ilk tanışıklığımız muhallebi sayesinde oldu değil mi? Sütle birlikte hazırlanan bu hafif tatlı, yumuşaklığını ve doğallığını kuşkusuz bu doğal un malzemesine borçlu. Evet sizlerin de bildiği üzere süt ve pirinç un eşliğinde muhallebi yapmak adeta bir klasik işidir. Önce ocakta sütle harmanlanır ve ardından pişmeye yakın içerisine şeker eklenir ve bu muhteşem tatlı servise hazır hale gelir. Pirinç unu, muhallebi tariflerinde önce ayrı bir kapta homojen şekilde karıştırılıp sonra süte eklenir. Çünkü muhallebinin yumuşak, pürüzsüz ve kadifemsi dokusu bu sayede meydana gelecektir.

cevizli muhallebi

Çay Saatlerinin Tatlı Atıştırmalıkları: Hamur İşi Tarifler

Mutfakların temel besini olan pirinç unu ile birbirinden nefis hamur işi tarifleri yaratabilirsiniz. Ancak bu doğal un; kek, poğaça, kurabiye pasta veya börek gibi tariflerde daha çok yardımcı malzeme olarak kullanılıyor. Örneğin: Pastanızın kremasında kıvam artırıcı olarak değerlendirebilir veya kurabiye hamurunuza ekleyerek daha kıtır bir doku elde edebilirsiniz.

tırtıl kurabiye