Nişasta Çeşitleri ve Birbirinden Lezzetli Nişastalı Tarifler

Eli hamurdan çıkmayan annelerimizin mutfaklarında bazı malzemeler vardır ki hiç eksik olmaz. Çünkü o malzemeler hep bir ihtiyaçtır, yemek ve hamur işlerinin kurtarıcısı ve kıvam sağlayıcısıdır. Unun kardeşi olarak nitelendirebileceğiniz nişasta işte tam da bu bahsettiğimiz malzemelerden bir tanesi. Pastalardan kurabiyelere, sütlü tatlılardan keklere kadar hemen hemen tüm tariflerin baş tacı olan bu kurtarıcı gıda ürünü ile mutfaklarınızda harikalar yaratabilirsiniz. Nişasta nedir? Nişasta çeşitleri arasında ne gibi farklılıklar var? Merak ettiğiniz pek çok konuyu aşağıdaki bilgiler ışığında öğrenebilirsiniz.

Lezzet Tamamlayıcısı Nişastanın İşlevleri

Mutfaklarımızın başköşesinde yer verdiğimiz nişastayı o kadar çok kullanırız ki açıkçası saymakla bitmez. Örneğin: Yaptığımız tatlının kıvamı yumuşak gelir imdadımıza nişasta yetişir, çıtır kurabiye yapmak isteriz nişasta yok mu deriz? Kısacası muazzam lezzetler yaratmamızın en önemli püf noktası nişastada gizli.

Nişasta Çeşitlerinin Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Nişasta diye bildiğimiz gıda ürünü aslında doğadaki bitkilerin bize bir armağanıdır. Mutfaklarımızda kullanılan çeşitlerin yanı sıra, pek çok sanayi kolunda kullanılan nişastalar da vardır. Mutfakta tercih ettiğimiz nişasta çeşitleri ise ; buğday, patates, mısır ve pirinç gibi tahıl ürünlerinden elde edilmektedir.   

En sık buğdaydan üretilen nişasta mutfaklarımıza konuk oluyor. Sütlü tatlılarda ve baklava açımında tercih edilen bu gıda ürününün rengi biraz daha sarımtırak türde karşınıza çıkıyor. Ancak mısır nişastası çeşitleri daha beyaz türde oluyor ve genellikle sütlü tatlıların yapımında ve pastacılıkta kullanılıyor. Kaynatıldığında kendi kendine jelleştiği için kolaylıkla kendi zevkinize uygun leziz ve kıvamlı pastalar hazırlayabilirsiniz.

En beyaz nişasta türü ise kuşkusuz pirinçten imal ediliyor. Bebek mamalarından kozmetik sektörüne kadar uzanan geniş kullanım olanakları mevcut. Ayrıca pirinç çorbası tariflerinde de ideal sonuç veriyor.

Nefis Nişastalı Tarifler

Kullanıldığı tüm tariflerde marifetini gösteren ve muhteşem bir ağız hissi almanıza yardım eden nişasta çeşitleri ile mutfaklarınızda harika tatlar yaratmaya ne dersiniz? O zaman başlayalım! Sizler için hazırladığınız özgün tatlar sayesinde hem misafirlerinizi hem de ailenizi şaşırtmayı başaracaksınız.

Anne Evine Ziyaret: Çocukluğumuzun Un Kurabiyesi

Ne güzeldi o günler değil mi? Hafta sonları gelir koşa koşa okul çantamızı kapı girişine atıp anneanne evine koşardık! Daha apartman girişinde o sıcak ve kıyır kıyır ağızda dağılan kurabiyelerin kokusu ile büyülenirdik. "Ah nerde o günler?" dediğinizi duyar gibiyim. Ama size bir sürprizimiz var: Elbette geçmişi geri getiremeyiz ama o çocukluğumuzun un kurabiyesi tarifini yeniden yapabiliriz. Nasıl mı? Mısır nişastası, un ve pudra şekeri gibi ana malzemelerinizle o enfes kurabiyeleri 30 dakikada hazır edebileceksiniz. 

un kurabiyesi

Ne Kadar da Şirin: Pastacı Kremalı Un Kurabiyesi

Çocuklarınıza sevimli ve besleyici bir kurabiye tarifi aramanıza gerek yok artık. Çünkü her zaman elinizin altında olacak pratik bir tarifle sizleri baş başa bırakıyoruz. Kreması içinde saklı mucizevi kurabiye damaklarda bıraktığı yumuşaklığı ve ağızda dağılan enfes yapısı ile herkesi büyüleyecek! Demli bir çay eşliğinde pastacı kremalı un kurabiyesi...Gerçekten muhteşem, şiddetle öneriyoruz, deneyin! Pastacı kremalı un kurabiyesi tarifi için tıklayınız.

pastacı kremalı un kurabiyesi

Altın Günlerinin Vazgeçilmezi: Tırtıl kurabiye

Annelerimizin altın günlerinde sıklıkla karşılaştığımız bu eğleneceli kurabiyeler bir o kadar da lezzetli. Ağızda dağılan yapısı ve eğlenceli görüntüsü ile gönüllerde taht kuran tırtıl kurabiye tarifi için tıklayınız.

tırtıl kurabiye