Naked Cake Nedir? Evde Yapabileceğiniz 4 Farklı Naked Cake Tarifi 

Naked Cake Nedir?

 Naked cake diğer adıyla çıplak pasta ya da kaplamasız pasta son yıllarda oldukça popüler olan bir pasta çeşidi. Bu pastanın en önemli özelliği de krema, şeker hamuru gibi bir kaplama olmadan olabildiğince hafif ve ferah bir lezzete sahip olması. Klasikleşen pasta tasarımlarına alternatif olarak sunulan ve yoğun şekerli tatlar yerine daha sade lezzetleri tercih edenler için ön plana çıkan naked cake tarifleri özellikle bahar ve yaz aylarında tarif defterinizin en uğrak sayfalarında yer alacak. 

Naked Cake Tarifi Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Pasta yapmakla ilgilenenler ya da sadece farklı lezzetleri denemeyi sevenler uzun zamandır bu alanda ortaya çıkan tariflerin giderek kusursuzlaştığı konusunda hem fikirdir. Pürüzsüz dökülen kremalar, özenle hazırlanan çikolata kaplamalar, şeker hamuru ile yaratılan harikalar, farklı kremalar ile şekillenen eşsiz çiçekler uzun yıllardır göz alıcı pastaların üzerinde yer buluyor.

Oysa naked cake tarifi, kendine has sadeliği ile ön plana çıkarak bildiğimiz ya da bize öğretilen pek çok farklı tarifin aksi bir görünüme sahip. Peki bu lezzeti kusursuz hale getirmek için dikkat edilmesi gerekenler neler? 

Meyveleriniz Işıldasın

meyveli kek

Naked cake tarifi hazırlarken bol bol taze meyve kullanmanız gerekse de meyveler açıkta kaldığı zaman kararıp sizi rahatsız edebilirler. Kusursuz, parlak bir görüntü yakalamak için meyveleri pasta jeli ile kaplayabilirsiniz.

Kusursuzluğa Önem Vermeyin

krema sürülmüş kek

Naked cake tarifi hazırlarken pandispanyayı simetrik kesmeniz, üst kısma süreceğiniz kremanın eşit dağılması ya da meyvelerin hizalanması önemli değildir. Doğal görünümü korumak için biraz daha rahat davranın. Elbette bu rahatlık tüm malzemelerin öylesine bir araya getirilmesi anlamına gelmiyor ancak “pastam kusursuz olmalı” stresini biraz azaltmak ve rahatça hazırlamak bu tarifin görüntüsü açısından çok önemli. 

Yağlı Kağıt Kullanın 

Tarifinizi hazırlarken kekinizin taban kısmında herhangi bir bozulma ya da parçalanma olmaması için kalıbın tabanına yağlı kağıt serebilirsiniz. Ancak yağlı kağıdı tam taban ölçüsünde kesip kekin yanlarına doğru gelmesine engel olun. Bu kekinizin yanlarında hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkmasına neden olur. 

Evde Yapabileceğiniz Naked Cake Tarifleri 

Bahar Pastası 

bahar pastası

Popüler naked cake tariflerine baktığınız zaman bu pastalarda kullanılan taze meyveler mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bahar Pastası da içeriğindeki bol meyve miktarı ile beğeninizi kazanacak, tazeliği ve ferahlığı ile bir dilim daha istemenize neden olacak lezzetlerden birisi. Beyaz çikolata kaplı bakır renkli boncuk süslemeleri ile göz alıcı bir görünüm elde edeceğiniz Bahar Pastası, sofralarınıza bahar esintileri taşıyacak. Bahar Pastası Tarifi için tıklayın.

Transparan Kutlama Pastası

kutlama pastası
Naked cake tariflerinin olmazsa olmazı meyvelerin muhteşem uyumunu başarılı bir şekilde yansıtan içeriği ile dikkatinizi çekecek tariflerden birisi olan Transparan Kutlama Pastası kısa sürede mutfağınızın vazgeçilmezi olacak. Pakmaya Kuru Meyve Şekerlemesi ile oldukça şık bir görünüm elde ederek hem damak hem de göz zevkinizi tatmin edecek bir lezzet ortaya çıkarabilirsiniz. 
Transparan Kutlama Pastası için tıklayın.

Fransız Pastası (Paris Brest)

fransız pastası

Fransız Pastası hem görüntüsü hem de içeriği ile beğeninizi kazanacak tarifler arasında yer alıyor. File badem, krema ve bitter çikolatanın muhteşem uyumunu yansıtan bu tarifin yumuşacık hamuru da her lokmada yeni bir lezzet şöleni yaşamanızı sağlayacak. Beyaz çikolata kaplı bakır renkli boncuklar ile süsleyebileceğiniz bu pastanın şıklığını ve lezzetini çok seveceksiniz.
Fransız Pastası Tarifi içi tıklayın.

Evde kolayca yapabileceğiniz daha fazla pasta tarifi için tıklayın. Aifyet olsun!