Maya Çeşitleri ve Mayalı Poğaça Tarifleri

Poğaça çeşitleri başta sabah kahvaltıları olmak üzere günün her anı tüketilen vazgeçilmez bir lezzettir. Poğaçanın lezzetini artıran en önemli unsurlar ise yumuşacık olması ve yenildiğinde ağızda dağılmasıdır. Hem aileniz hem de misafirleriniz için hazırladığınız poğaçaların tam kıvamında olması ve kolayca kabarması için malzemeler arasına mutlaka maya eklemeniz gerekir. Birkaç püf noktasına dikkat ederek evde kolayca yapabileceğiniz poğaça tarifi mayalı hazırlandığında doyumsuz bir lezzet sunar.

 

Maya Çeşitleri ile Mayalı Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

 Farklı tarifler ya da yöntemler için poğaça yaparken farklı maya çeşitlerini kullanabilirsiniz. Gelin, öncelikle poğaçaların lezzeti ve kıvamı için vazgeçilmez olan maya nedir, sorusunu yanıtlayalım. Canlı bir organizma olan maya, hamur işlerinin kabarması için gerekli olan fermantasyonu sağlar. Fermantasyon sırasında açığa çıkan karbondioksit hamur içerisinde birikerek hamura puf puf bir görünüm, iştah açıcı bir koku ve benzersiz bir lezzet kazandırır. Hamur işi denince akla gelen ilk lezzetlerden biri olan poğaçalar maya sayesinde ideal şekilde kabarmanın yanı sıra tadıyla da gönülleri fetheder. Çeşidine göre doğru kullanılan mayaların hepsi ile puf puf kabaran poğaçalar yapabilirsiniz. Birbirinden farklı puf poğaça tarifi ve çeşitleri denemenize rağmen ideal kıvamı tutturmakta zorlanıyorsanız Pakmaya’nın maya çeşitlerini kullanarak ideal şekilde kabarmış damakları çatlatan bir lezzete ulaşabilirsiniz.  

Evde Mayanız Eksikse, Pakmaya Mayalarını Migros, Getir ve Yemeksepeti Banabi ile sipariş verebilirsiniz.

Pakmaya'dan Puf Puf Kabaran Nefis Mayalı Poğaça Tarifleri

Birbirinden lezzetli mayalı poğaça tarifi ve çeşitleri farklı damak tatlarına hitap eder. Sizler için hazırladığımız mayalı poğaça tariflerini evde kolayca uygulayarak enfes lezzetlere ulaşabilirsiniz.

Rumeli Poğaçası Tarifi

Patlıcanlı iç harcı ve farklı görünümüyle benzersiz bir lezzet sunan Rumeli poğaçası tarifini 1 paket Pakmaya Instant Kuru Maya ile kolayca hazırlayabilirsiniz. Mayayı direkt una ilave edip, pratik bir şekilde kullanarak bu eşsiz lezzete hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Patatesli Gül Poğaça Tarifi

Patatesli harcı ile damaklara, gül şekli ile gözlere hitap eden patatesli poğaça acıktığınız her an yemekten kendinizi alamayacağınız bir lezzet sunar. Patatesli poğaça tarifini nefis lezzetine ve puf puf görünümüne kavuşturan Pakmaya’nın yaş mayasıdır. Patatesli gül poğaça tarifini hazırlarken Pakmaya’nın kullanımı pratik ve zahmetsiz olan taze yaş mayasını tercih ederek poğaçalara gül şeklini kolayca verebilirsiniz.

Karaköy Poğaçası Tarifi

Lezzetiyle meşhur Karaköy poğaçası özellikle kahvaltıların ve çay saatlerinin vazgeçilmezidir. Uygun malzemeleri kullanarak evde kolayca yapabileceğiniz Karaköy poğaçasını pastane kıvamına ulaştırmak için 1 paket Pakmaya Instant Maya kullanmanız yeterli olur. Karaköy poğaçası tarifi için mutlaka malzemeler arasına eklemeniz gereken bu maya sayesinde ağızda dağılan yumuşacık poğaçalar yapabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız Karaköy poğaçası tarifini uygulayarak özellikle misafirlerinizi poğaçalarınızın lezzetiyle mest edebilirsiniz. 

Mayalı Papatya Poğaça Tarifi

Harcında hem peynir hem de patates kullanılan ve bu sayede oldukça besleyici ve doyurucu olan mayalı peynirli poğaça tarifini uygulayarak bu doyumsuz lezzeti sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi bu enfes lezzetin arkasında Pakmaya var! Pakmaya Aktif Kuru Maya kullanarak kolayca hazırlayabileceğiniz mayalı papatya poğaça tarifini uygulayarak lezzetinin yanı sıra papatya şekliyle de gözlere hitap eden poğaçalar hazırlayabilirsiniz.

Ispanaklı ve Peynirli Poğaça Tarifi

Böreklerde sıklıkla kullanılan ıspanağı poğaçalarda iç harç olarak denemeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise ıspanaklı poğaça tarifi tam size göre. Bol ıspanak, peynir ve dereotu kullanılarak hazırlanan ıspanaklı poğaça tadıyla damakları şenlendiren doyumsuz bir lezzettir. Ispanaklı ve peynirli mayalı poğaça tarifini ideal kıvamında hazırlamak için en lezzetli tariflerin arkasında bulunan Pakmaya Yaş Maya kullanmanız yeterlidir.

Evde Mayanız Eksikse, Pakmaya Mayalarını Migros, Getir ve Yemeksepeti Banabi ile sipariş verebilirsiniz.

Maya Hamuru Nasıl Kabartır?

Maya hamur içerisinde bulunan karbonhidratları kullanarak fermantasyon yapar ve bu esnada  karbondioksit açığa çıkar. Bu karbondioksit hamurda birikerek hamurun kabarmasını sağlar. Puf puf poğaça çeşitleri hazırlamak için uygun oranlarda Pakmaya’nın maya çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede ideal kıvama ve enfes lezzete ulaşabilirsiniz.

 

Mayalı Hamurlarda Yoğurmanın Önemi Nedir?

 Poğaçanın istenilen şekilde kabarması için kullanılan maya çeşidi kadar yoğurma şekli de oldukça önemlidir. Yoğurma işlemini birkaç kez tekrarlamak hem poğaçanın lezzetini artırır hem de ideal oranda kabararak puf puf olmasını sağlar.

Mayalandırma Süresinin Önemi Nedir?

Mayalı poğaça tarifleri hazırlanırken hamurun yoğurulmasının ardından mayalanması için dinlendirilmesi gerekir. Hamuru yaklaşık 45 dakika kadar üzerini nemli bir bezle örterek dinlendirmek kolayca kabarmasını sağlar. Ardından hamura şekil verilirve tekrar yaklaşık 10-15 dak. dinlendirilir ve ardından pişirilir.

 

Hamurun İyi Kabarması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Poğaça hamurunun iyi kabarması için yoğurma, uygun sıcaklıkta dinlendirme ve uygun maya çeşidini kullanma gibi birçok unsura dikkat etmek gerekir. Eğer hamurunuz yeterince kabarmıyorsa Pakmaya’nın maya çeşitlerini kullanarak puf puf kabarmış benzersiz lezzette poğaçalar hazırlayabilirsiniz.