Kışa Özel Kestaneli Tarifler

Kış mevsimi ile beraber günlük ritüellerimiz de değişiyor. Buz gibi limonatalar yerini mis kokan salebe bırakırken yaz lezzetleri de kendi köşelerine çekilip yerini muhteşem kış tariflerine bırakıyor. Kış denildiği zaman ilk akla gelen meyvelerden birisi şüphesiz ki kestane. Ülkemizde severek tüketilen kestane şekeri, son yıllarda pasta ve tatlılarda da oldukça fazla kullanılıyor. Kışa merhaba demek için tercih edebileceğiniz birbirinden güzel kestaneli tarifleri bir araya getirdik, şimdiden afiyet olsun. 

Kışın En Sevileni: Kütük Pasta 

Özellikle yılbaşı sofralarında konseptiyle çok fazla tercih edilen kütük pasta, kestane ile buluşarak yepyeni bir lezzet sunuyor. Kestane şekerinin kendine has lezzeti ile farklılaşan tarifte yer alan Pakmaya Muhallebi de bu pastaya hoş bir doku kazandırıyor. Kütük Pasta tarifi için tıklayınız.

kütük pasta

O Bir İkon: Kestane Şekerli Mozaik Pasta 

Tatlı lezzetlerden özellikle de pastalardan hoşlanan herkesin mutlaka tadına baktığı tariflerden birisi mozaik pastadır. Kestaneli tarifler arasında da dikkat çeken bu lezzet iki geleneksel tadın buluşması ile ortaya çıkıyor. Pek çoğumuzun çocukluğunun tatlısı olan mozaik pasta ile özel dönemlerde evlere girdiğinde tüm ev ahalisini neşelendiren kestane şekeri bu tarifte hoş bir şekilde bir araya geliyor. Kestane Şekerli Mozaik pasta tarifi için tıklayınız.

kestane şekerli mozaik pasta

Hem Kolay Hem Leziz: Kestane Şekerli Çikolatalı Tart 

Tart hamurunun kendine has kıtırlığı ve ağızda dağılan yapısı, çikolata dolgunun yoğun lezzeti ve kestane şekerinin yumuşaklığı bu tarifin her lokmasında farklı lezzet deneyimleri yaşamanızı sağlayacak.. Pakmaya ŞefKrema ve Pakmaya Bitter Pul Çikolata ile hazırlanan ganaj ise uzun zaman unutamayacağınız lezzetlerden birisi olacak. Kestane Şekerli Çikolatalı Tart tarifi için tıklayınız.

kestane şekerli çikolatalı tart

Kıbrıs’tan Gelen Lezzet: Çikolata ve Kestane Püreli Kıbrıs Çöreği 

Çikolata ve kestanenin uyumunu tartışmaya bile gerek yok. Şu an pek çok fırın ya da pastanede uygulanan en popüler kestaneli tariflerin yanında bu lezzete eşlik etmesi için çikolata tercih ediliyor. Pakmaya Mayalı Damla Sakızlı Kıbrıs Çöreği Harcı ile kolayca hazırlayabileceğiniz bu tarif birkaç lokmada tüketilebilen lezzetli çörekler elde etmenizi sağlayacak. Çikolata ve Kestane Püreli Kıbrıs Çöreği tarifi için tıklayınız.

çikolatalı ve kestane püreli kıbrıs çöreği

Sonunda Yapıldı: Kestaneli Pratik Tiramisu 

Tiramisu çok merak edilen ama orijinal tarifinin zorluğu sebebiyle ön yargılı yaklaşılan özel bir tatlı. Oysa günümüzde her tarifin pratik ama çok lezzetli olarak yeniden yorumlanmış hallerini bulmak mümkün. Bu pratik tiramisu da kestaneli tarifler arasında ön plana çıkarken aynı zamanda görüntüsü ve lezzeti ile profesyonelleri aratmayacak. Daha önceden kalan kek kırıntıları ya da hazır kek ile kolayca uygulayabileceğiniz bu tarifin en özel katmanını Pakmaya Pudra Şekeri ve Pakmaya Şekerli Vanilin ile oluşturabilirsiniz. Kestaneli Pratik Tiramisu tarifi için tıklayınız.

kestaneli tiramisu

Bir Lokmalık Lezzet: Kestaneli ve Kakaolu Tadımlıklar 

Son dönemlerde popülerliği giderek artan unsuz tariflerden birisi olan bu tadımlıkları çok seveceksiniz. Özellikle glüten hassasiyeti olan kişiler için harika bir alternatif olan bu lezzet şöleninde bal, ceviz ve Pakmaya Kakao kestane ile buluşuyor. Çeşitlendirilmesini dilediğiniz gibi değiştirebileceğiniz kestaneli tarifler arasında yer alan bu tadımlıklar hem sağlıklı hem de çok lezzetli. Kestaneli Kakaolu Tadınlıklar tarifi için tıklayınız.

kestaneli ve kakaolu tadımlıklar

Kurabiyenin En Kış Hali: Kestane Unlu Çıtır Kurabiye 

Hem sağlıklı hem lezzetli hem de kestaneli bu tarifi hazırlarken sağlıklı beslenme alanında da yeni keşifler yapacaksınız. Sağlıklı kestaneli tarifler arasında dikkat çekmeyi başaran bu tarifin olmazsa olmazı Pakmaya Karbonat’ı limon suyu ile birlikte kullanmayı sakın unutmayın. İçeriğinde yer alan kuru meyveleri ve kuruyemişleri kendi damak zevkinize göre değiştirebileceğiniz bu tarifte tek lokmalık sağlıklı atıştırmalıklar elde edeceksiniz. Kestane Unlu Çıtır Kurabiye tarifi için tıklayınız.

çıtır kurabiye