Hem Pratik Hem Nefis: Kolay Kakaolu Kek Tarifi

Yemek konusunda farklı tercihleriniz olabilir. Kimi insanlar kırımızı ete bayılır, kimileri ise sebzesiz sofraya oturmaz! Tatlılar konusunda da farklı tercihlerimiz olabilir. Kimi insanlar şerbetli tatları sever, kimileri ise sütlülerden vazgeçmez. Eğer herkesin sevdiği bir lezzet varsa, o da kakaolu kektir! Genç yaşlı, kadın erkek, çocuk; herkes kakaolu keke bayılır! Mutfakta iddialı olan herkesin, imza niteliğinde bir kakaolu kek tarifi vardır. Sizinkini bugün oluşturmaya ne dersiniz? İşte Pakmaya Kakaolu Mayalı Kek Harcı ile hem kabarma hem lezzet garantili üstelik kolay kakaolu kek tarifi!

Kolay Kakaolu Kek Tarifi İçin Malzemeler

kolay kakaolu kek

Öncelikle hem tadına doyum olmayacak hem de kolay kakaolu kek tarifi için gereken malzemelere göz atalım!

3 adet yumurta
2 su bardağı (200 gram) buğday unu
1 su bardağı (175 gram) toz şeker
1 çay bardağı (100 ml) süt
1,5 çay bardağı (150 ml) sıvı yağ
1 paket Pakmaya Mayalı Kek Harcı Kakaolu

Malzemelerimiz bu şekilde! Her evde bulunabilecek, son derece kolay elde edilebilen malzemeler.

Kolay Kakaolu Kek Tarifi İçin Adımlar

Şimdi de sıra geldi tarif adımlarına! Kolay kakaolu kek tarifi için takip etmeniz gereken adımlar şu sekide;

1. adım: Derince bir kek çırpma kabı içerisine yumurtaları ve toz şekeri aktarın. Yumurtaların kırılmadan önce oda sıcaklığına getirildiğinden emin olun.
2. adım: Mikser yardımı ile bu karışımı köpükler oluşturana kadar çırpın. Düşük ayarda başlayıp yüksek ayara doğru devam edebilirsiniz.
3. adım: Bu karışıma süt ve sıvı yağ ilave edin. Daha sonra çırpma işlemini tekrarlayın.
4. adım: Ayrı bir kap içerisine Pakmaya Mayalı Kakaolu Kek Harcı’nı aktarın. Daha sonra bu harç ile kullanılacak olan unu iyice harmanlayın.
5. adım: Yumurta, şeker, süt ve sıvı yağdan oluşan ilk karışım ile unlu karışımı, ilk kap içerisinde harmanlayın. Daha sonra mikser ile birkaç dakika karıştırın.
6. adım: Yuvarlak bir kek kalıbını unlanıp yağlayın. Hazırladığınız kek hamurunu, bu kek kalıbı içerisine, her bir yüzeye eşit derecede karışım gelecek şekilde aktarın.
7. adım: Önceden 175 dereceye ayarlanan fırının içerisine hazırlanan bu karışımı yerleştirin. Pişme süresi 45 dakikadır. 45 dakikanın sonunda keki fırından çıkarın. Hafifçe soğuduktan sonra keserek servis edin.

Kolay Kakaolu Kek Yapılışı

Kolay Kakaolu Kek Tarifi İçin Lezzet İpuçları

Tarifimizi verdik… Gelelim ustalık sırlarına! Kolay kakaolu kek tarifi daha da lezzetli olsun, mutfakta işim kolaylaşsın diyenler bu lezzet ipuçlarını çok faydalı bulacaklar!

    • Kullanacağınız unu eleyerek karışıma ekleyebilirsiniz. Elenen un kekin çok daha güzel bir şekilde kabarmasını sağlayacaktır.

    • Tarifin içerisinde belirtmiştik, ancak burada bir kere daha vurgulayalım: kullanacağınız yumurtaların oda sıcaklığında olması çok önemli. Yumurtaları buzdolabında saklıyorsanız, keke koymadan önce çıkartıp tezgahta oda sıcaklığına gelene kadar bekletin.

    • Kek fırındayken, fırın kapalı kalmalıdır. Bu kekin kabarması için çok önemli. Kolay kakaolu kek tarifi adımlarını kusursuz bir şekilde takip etseniz bile, “Acaba pişti mi?” diye sık sık fırının kapağını açıp bakarsanız istediğiniz sonucu alamazsınız.

    • Kekin pişme süresi bitti, ama içinizden bir ses tam olarak pişmedi diyor… O halde yapmanız gereken, kekin içerisine bir adet kürdan sokmak. Eğer kürdanın üzerine kek yapışıyorsa, pişmemiş demektir. Kakaolu kekiniz kürdan testini geçtiğinde, servis için fırından çıkartabilirsiniz demektir.

    • Keki pişirdiniz, ilk dilimleri afiyetle yediniz. Şimdi bu keki muhafaza etmek gerek! Peki bu işlemi yaparken nelere dikkat etmeli? Kimse kuru bir kek yemek istemez… Bu durumun önüne geçmek için, üzeri kapaklı bir kek kabı kullanın. Bu sayede kekiniz sonraki servis zamanına dek yumuşacık kalacaktır.

İşte, nefis ve lezzetli kolay kakaolu kek tarifi bu şekilde! Unutmayın ki mutfakta, mükemmel bir sonuç elde etmek küçük ipuçlarıyla ve doğru ürünlerle mümkün!. Herkese şimdiden afiyet olsun!