grade
MUTFAĞIN YILDIZI TV
widgets
ÜRÜNLERİMİZ
TARİF EKLE
GİRİŞ YAP

Aşure Nedir, Nasıl Yapılır? Aşurenin Püf Noktaları

1784 Kez Görüntülendi | 2 yıl önce

Sadakatin ve dayanışmanın simgesi olan aşure tatlısı, Muharrem ayının gelişini ödüllendiren geleneksel lezzetlerden bir tanesi. Evlerde kap kap pişirilen aşure, özgün tadıyla yediden yetmişe herkesin damak zevkine hitap ediyor. Aşure, mutfağın bereketini ve dirliğini de temsil ediyor. Siz de aşure yapımının püf noktalarını göz önünde bulundurarak bu enfes lezzeti sevdiğiniz kıvamda pişirebilirsiniz. Aşure yapımını kolaylaştırıp lezzetten de ödün vermek istemeyenler için ise Pakmaya'dan Aşure karışımını tavsiye ediyoruz.

Aşure Nedir? Tarihi ve Anlamı

Lezzeti ve besleyiciliği ile herkesi büyüleyen bu tatlının çıkış tarihi ve geçmişi hakkında pek çok düşünce ortaya atılıyor. Ancak şüphesiz en temel anlatım Nuh Peygamber'in hikayesi. Yapılan tahminlere göre aşure; Nuh’un  gemisi karaya oturduktan sonra geminin içerisinde kalan son yiyeceklerden yapılmış ve zengin besleyici özelliği ile karaya çıkıncaya kadar gıda olarak kullanılmıştır. İçerisinde en az 12 adet temel besin grubuna yer veriliyor. Kuru incir, nohut, ceviz, kuru üzüm, fasulye ve fındık içerisine eklenilen yiyeceklerden birkaçı.

Aşurenin Yapılış Aşamaları

Enfes içeriği sayesinde damaklarda etkileyici bir tat bırakan aşure tarifinde ,  ideal kıvam elde edilebilmesi için biraz zahmet gerekiyor.  Ancak aşurenin püf noktaları ve yapılış aşamaları aynen uygulandığında damak tadına uygun bir lezzet elde edebilmek oldukça kolay.

Öncelikle buğday, daha sonra da nohut ve fasulye gibi bakliyatları haşlamaya bırakın. Üzüm, ince kesilmiş  incir, kayısı  gibi kuruyemiş meyvelerini de koyarak kaynatmaya devam edin. Kıvam sulu ise, biraz suda çözdüğünüz buğday nişastasını ilave edip kıvamını ayarlayabilirsiniz. İdeal kıvamın yakalanabilmesi için şekerini mutlaka tüm malzemeleri harmanladıktan sonra ilave etmelisiniz. Ancak ocaktan bir kepçe aşure  alıp bir tabakta soğutup kıvamına bakabilirsiniz. Çok koyu olduğunu düşünüyorsanız içerisine  sıcak su ekleyerek istediğiniz kıvama getirebilir veya sulu ise suda çözülmüş buğday nişastası ilave edip bir taşım kaynatabilirisiniz.

Aşure Servis Tavsiyeleri

Aşureyi nasıl servis edeceğiniz ise tamamen kendi zevkinize kalmış. Üzerini ister badem, fındık ve ceviz kırığı gibi kuruyemişlerle zenginleştirebilir isterseniz de kuş üzümü ve nar gibi meyvelerle süsleyebilirsiniz. Bu arada sağlık simgesi tarçını da unutmayalım. Geleneksel lezzet aşureyi çok seviyor, Muharrem ayı dışında da tüketmek istiyor ancak zaman sıkıntısından yapmaya fırsat bulamıyorsanız Pakmaya Aşure ile 30 dakikada bol malzemeli tatlınızı hazır edebilirsiniz.

Aşure Yaparken Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Öncelik Bakliyatların Haşlanmasında

Yöresel tatlı aşurenin güzel bir kıvama ve aromatik tada kavuşabilmesi için tabi ki birtakım püf noktaları da bulunuyor. İlk olarak dikkat etmeniz gereken püf nokta kuşkusuz bakliyatlarda gizli. Fasulye, nohut ve buğday gibi bakliyatları bir gece suda bekletmeniz pişirme süresini kısaltmaya yardımcı oluyor. İçerisine eklenilen pirinç ve arzuya göre süt veya su ise aşurenizin daha berrak ve açık beyaz renkli hale gelmesini sağlıyor.

Berrak Bir Aşure İçin İncire Dikkat…

Lezzet artırıcı olan haşlanmış kuru incir ise suyu ile beraber eklenildiğinde aşurenizi karartıcı bir etkiye sahip. O nedenle tencerenize boca ederken mutlaka suyunu süzmelisiniz. İdeal kıvamın oluşması için buğday da kendi suyundan ayrılmamalı. Böylelikle ocaktayken ideal kıvamı yakalamanız da oldukça kolaylaşacak. Ayrıca pişmiş olan aşurenin sulanmaması için mutlaka buzdolabında muhafaza etmelisiniz.

Aşurenin püf noktaları arasında ceviz içi de büyük bir önem taşıyor. Ceviz içini ise sadece süslemede ve servis esnasında kullanmalısınız. Haşlama veya kaynama aşamasında eklenildiğinde renginin kararmasına veya tadının hafif acı olmasına en önemlisi de cevizin yumuşamasına neden olabiliyor. O nedenle kuru olarak üzerine eklemeniz hem lezzet hem de görsel güzellik açısından daha faydalı olacaktır.

Pakmaya Mutfağın Yıldızı’ndan Birbirinden Lezzetli Aşure Tarifleri

Aşure yapmanın püf noktalarını keşfettikten sonra gelelim lezzetli tarifler hazırlamaya!

Şeftalili ve Kayısılı Aşure

Klasik aşure malzemeleri arasında karşılaşmadığınız şeftali ile aşurenin uyumuna bayılacaksınız. Şeftalili ve Kayısılı Aşure tarifi için tıklayın.

Meyveli Aşure

Aşure lezzetini farklı bir boyuta taşımaya ne dersiniz? Elma ve vişnenin lezzet uyumuyla ön plana çıkan bu tarif tam size göre! Aşureli mini kek tarifimiz için tıklayın.


YORUM YAP
HOŞUNUZA GİDEBİLECEK TARİFLER
keyboard_arrow_up