Aşure Nedir, Nasıl Yapılır? Aşurenin Püf Noktaları - Pakmaya Mutfağın Yıldızı

Aşure Nedir, Nasıl Yapılır? Aşurenin Püf Noktaları

Toplumsal dayanışmanın simgesi olan aşure tatlısı, Muharrem ayının müjdecisi olarak nitelendirilen geleneksel lezzetlerdendir. Özgün tadıyla ön plana çıkan aşure nasıl yapılır sorusu ise en çok merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yediden yetmişe herkesin favori tatlısı haline gelen aşure tatlısının içerisinde bilindiği üzere çok sayıda malzeme bulunmaktadır. Bu yönüyle mutfakta bereketi ve dirliği temsil eden aşure yapımı, son derece büyük bir özen gerektirmektedir. Tam kıvamında aşure tarifi ise elbette mutfakların vazgeçilmezi Pakmaya Mutfağın Yıldızı’ndan geliyor!

Ancak bunun öncesinde aşurenin tarih sahnesine çıkışı ile ilgili bilmenizde fayda olan detaylara göz atmakta fayda var. İşte aşurenin önemi ve lezzeti ile herkesten tam puan alacak aşure tarifinin incelikleri...

Aşurenin Tarihi ve Anlamı

aşure tenceresi

Lezzeti ve besleyiciliği ile herkesi büyüleyen bu tatlının çıkış tarihi ve geçmişi hakkında birçok farklı rivayet bulunmaktadır. Ancak şüphesiz ki en yaygın kabul gören inanış, Nuh peygamberin tufandan kurtulduktan sonra gemisinde kalan son gıdalarla yaptığı tarifin bugünkü aşure tarifi olduğu yönünde.

Buna göre Nuh’un gemisi karaya oturduktan sonra peygamber, karaya çıkıncaya kadar açlık çekmemek için zengin ve besleyici içeriğe sahip bir tarif geliştirmiştir. İçinde en az 12 adet temel besin grubuna ait gıda bulunan bu tarif, günümüzde aşure olarak andığımız tatlının ta kendisidir.

Dikkat çekici bir tarihe sahip olmasının yanı sıra toplumda dayanışmayı ve yardımlaşmayı geliştirme yönüyle de diğer tariflerden farklılaşan aşurenin yapımı ise biraz zahmetlidir. Peki aşure nasıl yapılır?

Aşure Nasıl Yapılır?

Enfes içeriği sayesinde damaklarda etkileyici bir tat bırakan aşure tarifinin tam kıvamını tutturmak, öyle göründüğü kadar kolay değildir. İçerisinde birbirinden farklı malzemeler bulunan aşurenin mükemmel bir lezzete sahip olması için tüm bu malzemeleri mükemmel şekilde harmanlamak, her birini kendi ideal süresinde pişirmek ve birbiri ile en çok yakışan süslemeleri seçerek son dokunuşları yapmak gerekmektedir. 

Diğer yandan aşure yapımının püf noktalarını öğrendikten sonra tarif aşamalarını takip ettiğinizde her damak zevkine hitap edecek kadar leziz bir aşure tatlısı elde edebilmek, tüm bu zahmete değecektir. 

1. Adım: Öncelikle temel aşure malzemelerini temin etmek gerekiyor. Çoğunlukla hemen her evde bulunan malzemeler ile yapılabildiği için aşure yapımında kullanılacak gıdaları bir araya getirmenin pek fazla zaman alacağını düşünmüyoruz.

2. Adım: Buğday, sonra nohut, fasulye ve eğer varsa kullanmak istediğiniz diğer bakliyatları haşlamaya bırakın. Ardından üzüm, ince ince kesilmiş incir, kayısı gibi kuru meyveleri de kaynayan karışıma ilave edin. 

3. Adım: Daha sonra aşure karışımının kıvamını kontrol edin. Eğer kıvam bir miktar sulu ise suda çözeceğiniz buğday nişastası ile aşurenin kıvamını dengeleyebilirsiniz. 

4. Adım: Tüm malzemelerin bulunduğu karışımın kaynamasının ardından şekeri ilave edebilirsiniz. 

5. Adım: Bu noktada aşurenizin kıvamını ve lezzetini yeniden kontrol etmenizde fayda var. Aşure tenceresinden alacağınız bir kepçe tatlıyı kâseye döküp soğuttuktan sonra tadarak kontrolünüzü tamamlayabilirsiniz. Tatlınız istediğiniz kıvamda değilse, sulandırmak için karışıma sıcak su ekleyebilir veya koyultmak için suda çözünmüş buğday nişastası ekleyip aşureyi bir taşım daha kaynatabilirsiniz. 

Ya da hiç bu zahmete katlanmaya gerek duymadan en pratik şekilde bol malzemeli geleneksel bir aşure lezzeti elde etmek için Pakmaya Aşure’yi 750 ml su veya süt ile pişirerek yalnızca 30 dakikada servise hazır hale getirebilirsiniz

Pakmaya hazır aşure

Aşure Yaparken Dikkat Edilecek Püf Noktaları

Geleneksel aşure lezzetinin güzel bir kıvama kavuşabilmesi için elbette bazı noktaları göz önünde bulundurmadan harekete geçmemek gerekiyor. Bu anlamda öncelikle bakliyatların pişme sürelerinin diğer malzemelerden uzun olacağını dikkate almakta yarar var. 

Elbette bakliyatlar için uygulanabilecek bir püf noktamız var. Fasulye, nohut ve buğday gibi bakliyatları bir gece suda bekleterek pişirme sürelerini kısaltabilmeniz mümkün. Bakliyatları haşlarken eklenen pirinç ve arzuya göre süt ya da su ise aşurenin açık renkli ve daha berrak görünmesine yardımcı oluyor. 

aşure

Lezzet artırıcı olan haşlanmış kuru incir ise suyu ile beraber eklendiğinde aşurenizi karartıcı bir etkiye sahip. O nedenle incirleri tencereye ilave etmeden önce mutlaka suyunu süzmeniz gerektiğini belirtmiş olalım. 

İdeal aşure kıvamı için buğday ise kendi suyundan ayrılmadan kullanılmalı. Ayrıca aşure yapımında ceviz kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Haşlama veya kaynama aşamasında aşureye ceviz eklemek, tatlının renginin kararmasına veya tadının hafif acılaşmasına yol açabileceğinden cevizi yalnızca aşureyi süslemek için kullanmanızı öneririz.

Bunların yanı sıra pişen aşurenin sulanmaması için mutlaka buzdolabında muhafaza edilmesi de son derece önemli. 

Aşure Nasıl Servis Edilir?

Aşureyi nasıl servis edeceğiniz, aslında tamamen kendi zevkinize kalmış. İster tatlınızın üzerini badem, fındık ve ceviz kırığı gibi kuruyemişlerle zenginleştirebilir isterseniz de kuş üzümü ve nar gibi meyvelerle süsleyebilirsiniz. 

Bu arada sağlık simgesi tarçını da unutmamak gerekiyor. Geleneksel aşure lezzetini yakalamak için süslemenize tarçın da ekleyebilirsiniz. Dilediğiniz malzemelerle aşurenizi dekore ettikten sonra ise tatlınızı dilerseniz sıcak dilerseniz de soğuk servis edebilirsiniz.

Pakmaya Mutfağın Yıldızı’ndan Birbirinden Lezzetli Aşure Tarifleri

Aşure yapmanın püf noktalarını keşfettikten sonra gelelim Pakmaya Aşure kullanılarak hazırlanan birbirinden özel lezzetleri hazırlamaya!

Şeftalili ve Kayısılı Aşure

şeftalili aşure

Klasik aşure malzemeleri arasında sıklıkla karşılaşmadığınız şeftali ile aşurenin uyumuna bayılacağınızdan eminiz. Şeftalili ve kayısılı aşure tarifi için buraya tıklayın.

Meyveli Aşure

meyveli aşure

Aşure lezzetini daha farklı bir boyuta taşımaya ne dersiniz? Eğer yanıtınız “evet” ise elma ve vişnenin lezzet uyumuyla ön plana çıkan meyveli tarifi tam da size göre! 

Bunlara ek olarak, küçük-büyük herkesin beğenisini kazanacak pudingli tatlılar için de buraya tıklamanız yeterli!