9 Farklı Çeşidi İle Tuzlu İkramlıklar

Günün en güzel öğünlerinden biri, çay saati! Çay saati denince, tatlı ve tuzlu dengesini iyi ayarlamak gerek. Menünün tatlı kısmında, yaratıcılıkta sınır tanımayan zihinler, konu tuzlu olunca sıradan tariflere takılıp kalıyor. Bu yazıda, çay saatlerini canlandıracak dokuz farklı çeşidi ile tuzlu ikramlıklar, harika bir sofra için ilham kaynağınız olacak!

İşte Çay Saatinize Lezzet Katacak Tuzlu İkramlıklar

1. Damak Tadınıza Güvenin: Közlenmiş Patlıcanlı Mini Baton Poğaça

baton poğaçalar

Közlenmiş patlıcanın salatasını ve yemeklerini çok severiz. Köz patlıcan aromasını bir de yumuşacık bir poğaça içerisinde düşünün! Bu tarifin lezzeti, közlenmiş patlıcan, lor peyniri, mozzerella peynirinden geliyor. Pratikliğinin ve puf puf olmasının sırrı ise Pakmaya Mayalı Poğaça Harcı'nda saklı. Tarif adımlarını takip ederek listelenen malzemelerle altı kişilik bir börek yapmanız mümkün.

Közlenmiş Patlıcanlı Mini Baton Poğaça tarifi için tıklayın.

2. O Bir Klasik: Zeytin Ezmeli ve Tereyağlı Açma Tarifi

tereyağlı açmalar

Açma, Türk mutfağının hamur işi tariflerinin arasında en çok sevilenlerden! Şimdi bu tarifte onu zeytin ezmesi ile hayal edin! Fırından çıktığında nefis tereyağı kokusu ve yumuşacık yapısıyla, Zeytin ezmeli tereyağlı açma tarifi çay saatleri için vazgeçilmeziniz olacak! Üstelik malzemelerin neredeyse tamamını, evde zaten olan ürünlerden elde edebilirsiniz. 
Zeytin Ezmeli Tereyağlı Açma tarifi için tıklayın.

3. Klasik Bir Lezzete Modern Bir Yorum: Salçalı ve Çemenli Burgu Poğaça Tarifi

burgu poğaçalar

“Çemen" ve “Salça” sözcüklerini başlıkta görünce, bu iki klasik malzemeden nasıl modern bir tarif çıkabileceğini merak etmiş olmalısınız! İşte yiyenleri de tıpkı adını ilk kez görenler gibi şaşkınlığa uğratacak bir tarif var sırada… Tuzlu ikramlıklar genellikle peynir ve yeşillik gibi klasik malzemelerle elde edilir. Bu sefer Türk mutfağının iki vazgeçilmez malzemesini aldık, Salçalı ve Çemenli Burgu Poğaça Tarifi içerisinde bir araya getirdik. Tarife modernlik katansa, çöreklerin biçimi! Burgu şeklindeki bu lezzetli çörekler, misafir sofralarının yeni yıldızı olacak.

Salçalı ve Çemenli Burgu Poğaça Tarifi için tıklayın.

4. Sofranızda Mini Mini Poğaçalara Yer Açın: Ispanaklı ve Peynirli Tadımlık Poğaça

tadımlık poğaçalar

Tuzlu ikramlıklar akla gelince, içlerine en çok yakıştırılan malzeme şüphesiz peynirdir. Peynirin tuzlu ikramlıklar içerisine kattığı lezzet yadsınamaz elbette, şimdi bir de ıspanakla birleştiğinde ortaya harika bir lezzet şöleni çıkıyor! Ispanaklı ve Peynirli Tadımlık Poğaça tarifimizin diğer önemli detay ise isminden de anlaşılacağı gibi poğaçaların tadımlık-mini olması. Bu şekilde sunumunuzda daha güzel bir görüntü sağlayabilirsiniz! Sunumu ve hazırlanışı sizden, puf puf kabarma garantisi ise Pakmaya Mayalı Poğaça Harcı'ndan! :)

Ispanaklı ve Peynirli Tadımlık Poğaça tarifi için tıklayın.

5. Ağızda Dağılan Bir Lezzet: Fesleğenli ve Parmesanlı Atıştırmalıklar Tarifi

parmesanlı atıştırmalıklar

Hazır farklı yeşilliklere tariflerimizde yer açmışken, bir yenisi ile devam edelim. Üstelik bu sefer, tuzlu ikramlıklar için vazgeçilmez olan malzemelerden bir tanesini daha değiştirelim. Fesleğenli ve Parmesanlı Atıştırmalıklar Tarifi, çay saatlerinde yenilik arayanları mutlu edecek bir birleşimi ortaya koyuyor! Kepekli un ve zeytinyağı ile elde edilen bu tarifte, taze fesleğen yaprakları ve rendelenmiş parmesan kullanılıyor. Eğer parmesan bulamazsanız, tulum peyniri ile de deneyebilir ve benzersiz bir lezzet daha elde edebilirsiniz. 

Fesleğenli ve Parmesanlı Atıştırmalıklar tarifi için tıklayın.

6. Sebze Sevenler Buraya! Patlıcanlı ve Kepek Unlu Poğaça Tarifi

ay şeklinde poğaçalar

Sebzeleri sevenler icin tuzlu ikramlıklar içerisinde yaratıcılığın sınırı yok! Bu sefer de ikramlıklarımızı patlıcan ile lezzetlendireceğiz. Patlıcanlı ve Kepek Unlu Poğaça Tarifi, çay sofralarını kusursuz bir şekilde tamamlayacak. İç harcı için iki adet közlenmiş patlıcan, biraz tereyağı ve mozzarella peyniri harikalar yaratır. Hamurunda ise kepekli un kullanılarak hamur daha hafif hale getirilmiştir. Sıradan tuzlu ikramlıklar ile kıyaslandığında biraz daha karmaşık bir yapısı vardır, ancak tarif için hazırlanan adımları takip ettiğinizde, kolaylıkla bu lezzeti kendiniz de yapabilirsiniz.

Patlıcanlı ve Kepek Unlu Poğaça Tarifi için tıklayın.

7. Şekli ve Lezzeti ile Misafirlerinizi Şaşırtın: Çelenk Poğaça

çelenk poğaça ve çay

Zengin iç malzemesi ve puf puf görünümüyle çelenk poğaçayı çay saati tarif listenizin en başına alabilirsiniz. Neredeyse her evde bulunan kelepçeli kalıp içerisinde veya yuvarlak bir tepside yapabileceğiniz bu tarif hem göze hem de damaklara hitap ediyor. Tarifin yapılışı ve lezzet sırları için Çelek Poğaça tarifi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çelenk Poğaça Tarifi için tıklayın.

8. Çocuklar İçin Tuzlu İkramlıklar: Sosisli ve Dereotlu Poğaça Tarifi

sosisli ve dereotlu poğaça

Belki de bu sefer çay saati için minik bir misafiriniz var… Belki de çocuğunuzun okul çıkışına tuzlu ikramlıklar hazırlıyorsunuz. Ya da bir kere olsun içinizdeki çocuğun da karnı doysun istiyorsunuz! Bu gibi durumlar için hazırlanmış benzersiz bir tarif var sırada: Sosisli ve Dereotlu Poğaça Tarifi.Uzun sosisler ve pesto sosunun muhteşem uyumu, poğaçamızın iç malzemesini oluşturuyor. Hamurda kullanılan dereotu ve Pakmaya Mayalı Poğaça Harcı ise, bu tarifi profesyonel ellerden çıkmış bir hale getiriyor.
Sosisli ve Dereotlu Poğaça Tarifi için tıklayın.

9. Formuna Dikkat Eden Misafirlere Gelsin: Köy Biberli Kepekli Poğaça Tarifi

köy biberli poğaça

Her çay saati sofrasında “Almayayım canım, rejimdeyim” diyen birileri, size tabağını bol bol doldurdunuz diye sitem eden arkadaşlar vardır. İşte kalori hesabı yapanların bile hoşuna gidecek bir tarif var sırada: Köy Biberli Kepekli Poğaça Tarifi. Kepekli un ve zeytinyağı ile hazırlanan, labne ile lezzetlendirilen hamur malzemesinin içerisinde; süzme peynir ve lor peyniri, ceviz içi ve tabii ki köy biberleri yer alıyor. Bu şekilde olunca, bu tarif tuzlu ikramlıklar arasında en hafif ve lezzetli seçeneklerden bir tanesi halini alıyor.

Köy Biberli Kepekli Poğaça Tarifi için tıklayın.