7'den 70'e Herkesin Bayıldığı Mayalı Tahinli ve Haşhaşlı Lokum Yapımı

Tahin, sofralarımızın vazgeçilmezi ve tatlıların en güzel eşlikçisi. Susamdan elde edilen tahin; bildiğiniz gibi kahvaltının baş tacı olduğu kadar beş çayı menülerinin de yıldızlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Haşhaş söz konusu olduğunda ise durum biraz daha farklı. Mezopotamyalılar’dan bu yana birtakım ilaç içeriklerinde kullanılan haşhaş bitkisinden, ekmek ve çörek gibi hamur işlerine lezzet katmak için de faydalanılıyor. Ancak haşhaşlı çörek, haşhaşlı lokum, haşhaşlı börek gibi birçok türüne rastlayabileceğiniz bu hamur işleri, ülkemizde tahinli tarifler kadar bilinmiyor. 

Buna karşın bir lokma tadanın ikincide gönlünün kalacağı, her yaştan herkesin beğeniyle tüketeceği hem tahinli hem de haşhaşlı bir tarif ile ünü dilden dile yayılacak sofralar kurabilmeniz mümkün! Tamam biraz abartmış olabiliriz, uluslararası arenaya çıkmak o kadar kolay olmayabilir. Fakat adı aileniz, arkadaşlarınız ve tüm yakınlarınızın damağında kalma garantili mayalı tahinli ve haşhaşlı lokum sayesinde en azından sevdikleriniz arasında çok ünlenebilirsiniz!

Hem Sıra Dışı Hem Geleneksel: Mayalı Tahinli ve Haşhaşlı Lokum

Anadolu’nun en gözde hamur işlerinden haşhaşlı lokum, tadı damaklarda yer eden lezzetlerden. Özellikle Ege Bölgesi’nde yaygın olarak bilinen bu hamur işinin tahinle zenginleştirilmesi sonucunda ise ortaya bir yanıyla geleneksel ama diğer yanıyla oldukça yenilikçi ve beklentileri karşılayacak bir tarif çıkıyor. Nereden mi biliyoruz? Sizin için tarifi hazırlarken birçok kez denedik ve her lokmada kendisine biraz daha hayran olduk!

Mayalı tahinli ve haşhaşlı lokumu özellikle kahvaltıda hafif sıcak şekilde tükettiğinizde mükemmel bir güne başladığınızı çok daha iyi anlayabiliyorsunuz. Neyse, lafı daha fazla uzatmadan sizi bu enfes tarifle tanıştıralım. Karşınızda mayalı tahinli ve haşhaşlı lokum tarifi...

mayalı tahinli haşhaşlı lokum

Malzemeler

1 su bardağı ılık su
1 su bardağı ılık süt
15 g Pakmaya Aktif Kuru Maya
1,5 yemek kaşığı toz şeker
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1 çay kaşığı tuz
5,5 - 6 su bardağı un (550-600 g kadar)

İç Malzemesi İçin

4 yemek kaşığı tahin
5 yemek kaşığı sarı haşhaş
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 su bardağı ceviz içi, havanda irice dövülmüş

Mayalı Tahinli ve Haşhaşlı Lokum Yapılışı

Lokumların puf puf kabarması ve mükemmele daha fazla yaklaşması için tarife başlarken öncelikle Pakmaya Aktif Kuru Maya’yı, yarım su bardağı ılık suyu ve 1 tatlı kaşığı toz şekerini karıştırmanız gerekiyor. Bu karışımı kullanmadan önce ise 10 dakika kadar bekletmelisiniz. Sonra hamur yoğurma kabınıza aldığınız 3 su bardağı unun ortasını bir havuz gibi açın. Hazırlamış olduğunuz mayalı ılık suyla birlikte ılık sütü, kalan ılık suyu, kalan şekeri, sıvı yağı ve tuzu da ortada açmış olduğunuz havuza ekleyin ve karışımı yoğurmaya başlayın.

Bu sırada, istediğiniz kıvamda lokum hamurunu elde etmek için kalan unun hepsini azar azar karışıma eklemeli ve bir yandan da yoğurmaya devam etmelisiniz. İdeal lokum hamurunun esnek ve yumuşacık bir yapıda olması gerektiğini unutmayın. Hamurumuz bu yapıya kavuştuktan sonra,üzerini temiz bir örtü ile kapatıp 1 saat kadar mayalanması için bekleyin. Bu esnada iç malzemesini hazırlayarak zamanı değerlendirebilirsiniz.

Tahini ve haşhaşı derin bir kâsede karıştırın. Daha sonra yuvarlak kelepçeli kalıbınızın tabanına yağlı kâğıt serin. Yağlı kâğıt, hem daha az bulaşık çıkmasını sağlayacak hem de tarifi daha pratik bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Ardından mayalanan hamurunuzu biri küçük, diğeri büyük olacak biçimde iki parçaya ayırın ve büyük parçayı un serptiğiniz tezgâhınızın üzerinde 30x40 cm ölçülerinde bir dikdörtgen olacak şekilde merdane yardımıyla açmaya başlayın. 

İç malzemenizi, açmış olduğunuz hamurun üzerine sürün ve onun üzerine de cevizleri serpiştirin. Sonra hamurunuzu büyük bir rulo haline getirip 3 parmak genişliğinde keserek parçalara ayırın. Kelepçeli kalıbınıza büyük aralıklarla hamurları yerleştirin. Bu adımın sonrasında küçük hamur parçanızı 20x40 cm ölçülerinde açın ve yine iç malzemeyi hamurun üzerine sürüp ceviz serpiştirin. Rulo haline getirdikten sonra 2 parmak genişliğinde kestiğiniz hamur parçalarını kalıbın içindeki çemberin boşta kalan yerlerine yerleştirin. 

Mayalı tahinli ve haşhaşlı lokumları bu şekilde oda sıcaklığında ya da fırınınızın hamur mayalama modunda 15 dakika dinlendirin. Mayalanma süreci bittikten sonra önceden ısıttığınız fırında 180 derecede 40-45 dakika pişirin. Artık özenle hazırladığınız tahinli ve haşhaşlı lokumu sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.