grade
MUTFAĞIN YILDIZI TV
widgets
ÜRÜNLERİMİZ
TARİF EKLE
GİRİŞ YAP

Kuru Maya Nasıl Kullanılır? En Pratik Kuru Mayalı Tarifler

13580 Kez Görüntülendi | 1 yıl önce

Eli hamurdan çıkmayan becerikli ev hanımlarının haşır neşir olduğu en önemli malzemelerden birisi kuru maya. Son derece pratik şekilde kullanılabilen kuru maya, un ve su ile harmanlandığında hamurumuzu kabartmaya ve yumuşak bir kıvam kazandırmamıza yardımcı olur. Kuru maya nasıl kullanılır? Nerelerde tercih edilir? gibi merak ettiklerinizi aşağıda yer alan bilgiler ışığıyla artık öğrenebilirsiniz.

Hamurlarımızın Baş Tacı Kuru Maya Nasıl Kabartıyor?

Küçük paketler halinde satışa sunulan mayalar, aslında birer canlı hücre. Kuru halde olan bu minik hücreler, hamur içine ekleyeceğiniz şeker veya tuz ile tepkimeye giriyor. Hamurun içerisine eklenen maya, ılık bir ortamda bekletilerek hamuru kabartması sağlanır.

Tercih Sizin: Kuru Maya Çeşitleri ve Kullanım Önerisi

Günümüzde kuru maya çatısı altında tercih edebileceğiniz iki farklı seçenek var. Birincisi suda çözülmesi gereken aktif maya. Toz biçiminde olan bu ürünlerin granülleri daha büyük oluyor. Kısa sürede etkisini gösteren kuru mayanın hamura eklenilmeden önce mutlaka su yardımı ile çözdürülmesi gerek.  Ancak mayanın bozulmaması için suyunuzun ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle maya aktif hale geçerek hamurunuzu kabartmaya hazırlanmış olur.Diğer maya türü ise instant mayalar. Daha ince granüllü olan bu alternatif ürünleri ayrıca suda çözdürmenize gerek yok. Hamur harcınızın içerisine doğrudan ekleyebilirsiniz. Instant maya günümüzde pratikliğiyle tercih ediliyor.

Gelelim Meşhur Soruya: Yaş Maya ile Kuru Maya Birbiri Yerine Kullanılır mı?

"Kuru maya nasıl kullanılır?" sorusunu cevapladıktan sonra gelelim mutfak severlerin popüler sorusuna: Yaş maya ile kuru maya aynı işlevi görür mü? Gerek yaş gerekse kuru olan tüm mayaların tek temel hedefi hamuru kabartarak güzel bir şekil almasını sağlamaktır. Evet belki pek çok tarifte yaş ile kuru maya ayrımı yapılmadığına şahit olabilirsiniz. Ancak burada önemli olan tamamıyla ölçü kriteridir. Yani paket oranlarına bağlı olarak hareket etmek gerekir. 100 gramlık yaş maya, 50 gramlık kuru mayaya eşittir. O nedenle tarifinizde 60 gramlık yaş maya yazıyorsa denkleştirmek için 30 gramlık kuru maya tercih edebilirsiniz. 

Çay Saatlerinin Tamamlayıcıları: Birbirinden Enfes Kuru Mayalı Tarifler

Kuru maya ile hazırlanan lezzetiyle insanı büyüleyen pofuduk tarifler, kahvaltılardan çay saatlerine kadar günün her anında tüketilebiliyor. Misafirlerinize ikramlık sunmak veya çocuklarınızın için aperatif lezzetler hazırlamak istiyorsanız mutlaka bu özgün lezzetlere göz atın.

Malzemesi Bol: Mini Külah Poğaça

İlk bakışta şekliyle büyüleyen enfes tarif, altın günlerinin vazgeçilmez eşlikçisi oluyor. Aktif kuru maya ile hafif kabaran, üzeri çıtır çıtır lezzete sahip olan poğaçanın içerisi maydanozlu lor peyniri ile saklı... Çay saatlerinizi, günlerinizi ve kitap okuma saatlerinizi zenginleştirecek olan mini külah poğaça tarifini, dilerseniz okul dönüşü acıkan çocuklarınız için de hazırlayabilirsiniz.

mayalı külah poğaça

Maydanoz Aşkına: Küçük Tatlı Lokmalar

Pastane vitrinlerinde sıra sıra dizili olan küçük lokmaları kendi ellerinizle yapmak istemez misiniz? Ana malzeme olarak sadece yumurta, kuru maya, sıvı yağ ve una ihtiyacınız var. Maydanozlu tatlı lokma tarifi ile ister kahvaltı sofralarınıza isterseniz de beş çayınıza renk katabilirsiniz. 

peynirli maydonozlu poğaça

Çikolata Severlere: Parça Çikolatalı Top Çörekler

Hafif ve yumuşak çörek tarifi arayanlar buraya....Üstelik  çikolatadan vazgeçemeyenlerin hoşuna gidecek olan bu lezzetin hazırlanışı oldukça pratik. İnstant kuru maya ile puf puf kabaran tarif, bitter çikolatanın ve sütün muazzam birlikteliği ile lezzetini tamamlıyor. Parça çikolatalı top çörekler ile misafirlerinize lezzet dolu anlar yaşatmaya ne dersiniz?

çikolatalı çörek

HOŞUNUZA GİDEBİLECEK TARİFLER

keyboard_arrow_up